ATH (All Time High) Nedir? Kriptoparalarda ATH Kavramı

Sıklıkla fiyatı ile konuşuluyor olsa da oluşturulan ilk ve en yüksek piyasa değerine sahip kriptopara birimi Bitcoin ve ardından onu izleyerek ortaya çıkan diğer kripto varlıkların sunduğu değer önerileri göz ardı edilmemeli. Başta Bitcoin olmak üzere tüm arzı sınırlı kriptopara birimleri kendi piyasasında enflasyon oluşmamasını sağlar. Bu sayede değer saklama aracı olarak kullanılan bu kripto varlıkların fiyatı da yatırımcılar tarafından takip edilir ve ulaştıkları en yüksek seviye coşkuyla karşılanır. Bu yazıda ise ATH (All Time High) nedir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

ATH (All Time High) Nedir? Ne Anlama Gelir?

ATH, “Tüm Zamanların En Yükseği” anlamına gelen All Time High ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bitcoin veya diğer bir kriptopara biriminin tarihindeki en yüksek fiyat veya piyasa değerini ifade etmek için kullanılır. Tarihinde ile ifade edilmek istenen, oluşturulduğu an itibariyle değil, Bitcoin veya diğer bir kriptoparanın fiyatlandığı ve bir alım satım platformunda ilk olarak listelendiği zaman itibariyle demektir.

Bir kripto varlığın tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşması ilgili kripto varlığın değeri, bilinirliği ve potansiyeli için pozitif algılanır. İleriki bir zamanda bu değer aşıldığında ve yeni bir rekor seviyeye gelindiğinde bu veri güncellenerek ilgili kriptopara birimi için ATH bu yeni değer ile anılır.

Bir Kripto Paranın ATH Yaptığı Nasıl Anlaşılır?

Bir yatırımcı fiyat grafiklerini ilzmeke için kullandığı bir araç üzerinden Bitcoin ya da diğer kriptoparanın fiyatlandığı ilk başlangıç tarihi itibariyle fiyat grafiğini görüntüleyerek kaydedilen tüm ATH değerlerini görebilir. Ayrıca Her kriptopara için Coin Market Cap web sitesinden seçtikleri kriptoparanın fiyat istatistikleri sütunundan ATH değerine ulaşabilirler.

Yatırımcılar, yatırımlarını değerlendirdikleri kirptopara için güncel fiyat verilerini takip ediyorlarsa tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığını da hem kendileri hem de takip ettikleri haberlerden fark edeceklerdir.


BtcTurk | Kripto'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları kolayca alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat