Her Ay 100₺’lik Bitcoin

BtcTurk'te Türk Lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştiği 1 Temmuz 2013'ten itibaren her ay 100₺ karşılığında Bitcoin satın almış olsaydınız, bugün ne kadar birikim yapmış olurdunuz?

Kriptopara piyasasını takip edenler "alıp saklamak" ya da "sık sık alıp satmak" arasında zaman zaman kararsız kalıyor. Peki siz 8 yıl önce Bitcoin’i bir birikim aracı olarak kullanmaya başlamış olsaydınız, bugüne kadar birikiminiz ne olurdu?

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. BtcTurk’te ilk işlemin yapıldığı 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren düzenli birikim yapılmış olması durumunda, birikimin bugünkü olası değerini göstermek amacıyla, günlük açılış fiyatları ve piyasa alıcı komisyon oranı kullanılarak yapılmış hesaplamalardan oluşmaktadır.

1 Temmuz 2013 tarihinde günlük açılış fiyatı üzerinden 100₺ karşılığında yaklaşık Bitcoin alabilirdiniz. Sonraki aylarda da 100₺ karşılığında alacağınız Bitcoin miktarı Bitcoin fiyatına bağlı olarak değişmesine rağmen, hesabınızda birikecek Bitcoin miktarı artacaktı. Tıpkı kumbarada ya da banka hesabında para biriktirmek gibi.

❔ Biliyor muydunuz?
Düzenli olarak her ayın belirli bir günü Bitcoin alarak birikim yaptığınızda kriptopara dünyasında HODLer yani "satmayan, saklayan kişi" ünvanı da kazanıyorsunuz.

1 Temmuz 2013'ten itibaren 8 yıl boyunca Bitcoin'in fiyatının yükselmesini ya da düşmesini dikkate almadan her ay düzenli olarak 100₺ karşılığında Bitcoin satın aldığınızda toplamda Türk Lirası harcamış olacaktınız. Bunun karşılığında ise yaklaşık Bitcoin sahibi olabilecektiniz.

Güncel Bitcoin/TRY fiyatı ile Bitcoin yaklaşık 'ye karşılık gelmektedir. (1)

Aşağıdaki tabloda 1 Temmuz 2013'ten itibaren her ay düzenli olarak 100₺ karşılığında Bitcoin almış olmanız halinde, bugüne kadar ödeyeceğiniz Türk Lirası ve satın alabileceğiniz Bitcoin miktarını detaylı olarak görebilirsiniz.

Geçmiş Bitcoin fiyat verileri alınıyor...

(1) Güncel fiyat anlık fiyat verileri ile olarak hesaplanmıştır.
(2) Geçmiş Bitcoin fiyatları, ayın 1. günü açılış fiyatları üzerinden hesaplanmıştır.
(3) Bitcoin miktarı hesaplanırken, komisyon oranı 19.12.2019 tarihine kadar %0.30; sonrasında %0.18 olarak hesaplanmıştır.

💡 İlginizi çekebilir
Bitcoin'in 20.089$'a ulaştığı 17 Aralık 2017 tarihinden itibaren her ay 100₺'lik Bitcoin almış olsaydınız ne olurdu?  Değer Saklama Aracı Olarak Bitcoin
BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat