Kriptopara Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Kriptopara cüzdanı, özel ve genel anahtarları saklayan ve kriptopara gönderip alabilmek, bakiyeyi kontrol etmek için blokzinciriyle iletişim kuran yazılımdır. Bitcoin veya başka bir kriptopara kullanabilmek için bir kriptopara cüzdanı sahibi olmanız gerekir. Bu yazıda kriptopara cüzdanı nasıl oluşturulur sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kriptopara Cüzdanı Nedir?

Kriptopara cüzdanı, kullanıcıların hangi kripto varlıklara sahip olduğunu gösteren, kriptopara adreslerini yönetmesini sağlayan ve işlemleri dijital olarak imzalamak için kullanılan özel anahtarın saklandığı yerdir. Kullanıcıların farklı ihtiyaçları için farklı özellikler sunan cüzdan türleri bulunmaktadır. Bir kriptopara cüzdanı içerisinde birden fazla kriptopara bulunabilmektedir.

Kriptopara cüzdanları hakkında daha detaylı bilgilere Kriptopara Cüzdanı Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Kriptopara Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Kriptopara alım satım platformları aracılığıyla kullanıcılar kriptopara cüzdanı oluşturabilmektedir. Bu platformlara alternatif olarak soğuk ve sıcak cüzdan yöntemleri ile kullanıcılar kriptopara cüzdanlarını oluşturabilir, kriptoparalarını fiziksel olarak ya da çevrim içi olarak saklayabilir.

Kriptopara Cüzdanı Oluşturmada Hangi Kaynağı Tercih Etmeliyim?

Kriptopara cüzdanları, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çeşitlenmiştir. Kullanıcılar, kriptoparalarını saklamak için kendisi için en uygun olan cüzdan tipini seçmektedir. Fiziksel olarak kripto varlıklarını taşımak isteyen kullanıcılar soğuk cüzdanlara yönelirken kısa vadeli alım satım yapmayı tercih eden kullanıcılar kriptopara alım satım platformlarında bulunan kriptopara cüzdanlarında varlıklarını saklayabilmektedir. Kripto varlıklarını çevrim içi ortamlarda saklamak isteyen kullanıcılar da web cüzdanlara yönelebilmektedir.

Kriptopara cüzdanı tercihi yaparken, kriptoparalar hakkında daha derin bilgilere sahip olmanız size yardımcı olabilir. Kriptopara nedir? isimli içeriğimizi inceleyerek kriptoparaların çalışma mantıklarını ve tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Mobil Kriptopara Cüzdanını Nasıl Seçmeliyim?

Özel Anahtar / Tohum: Mobil cüzdanlar, özel anahtarları barındıran cüzdan dosyalarına erişim sağlayan 12–24 kelimelik anahtar kelime grubu kullanarak özel anahtarları oluşturur. Tohum (seed) olarak adlandırılan bu anahtar kelime grubunu cüzdanınızın tapusu gibi düşünebilirsiniz. Tohum sizdeyse, cüzdanın sahibi sizsiniz. Cüzdanın tohumunu paylaşmayan, kullanıcı kaydı gerektiren; sadece kullanıcı adı ve parola ile giriş yapılan cüzdanları kullanmamalısınız.

Güvenlik: Mobil cihazlar, masaüstü veya dizüstü cihazlara kıyasla kaybolma, çalınma ya da hasar görme gibi risklerle daha sık karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle mobil cüzdanların güvenliği büyük önem taşımaktadır. Uygulama girişinde ve kriptopara gönderirken parola koruması sunan uygulamaları tercih etmelisiniz. Parmak izi, göz ya da yüz taraması gibi ek güvenlik önlemleri olan mobil cüzdanlar parola girişini kolaylaştırır ancak parola koruması mutlaka aktif hale getirilmelidir.

Bir veya daha fazla kriptopara: Çoğu kullanıcı, birden fazla kriptoparayı saklayabileceği mobil cüzdanların daha kullanışlı olduğunu düşünür. Ancak bir tohum ile birden fazla kriptoparanın özel anahtarını oluşturmak, olası bir kötü senaryoda, tüm kripto varlıklarınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle, her kriptopara için ayrı bir cüzdan tercih etmeniz riski azaltacaktır. Eğer çoklu kriptopara cüzdanlarını kullanmanın daha az zahmetli olduğunu düşünüyorsanız riski azaltmak için birden fazla cüzdan kullanabilir, kripto varlıklarınızı bu cüzdanlarda ayrı ayrı saklayabilirsiniz.

Bilinirlik: Kullandığınız mobil cüzdanı piyasaya süren geliştiricinin (şirket, ekip, vakıf veya tek bir kişi) ne kadar tanındığı, herhangi başka bir işi, ürünü ya da gelir modeli olup olmadığı cüzdan servisini sürdürebilme olasılığı hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Mobil cüzdanı piyasaya süren geliştirici, blokzincirin güncel kopyasını kendi sunucularında barındırır veya cüzdanınız geliştiricinin yönettiği servisler aracılığıyla gönderme, alma, bakiye sorgulama gibi işlemleri gerçekleştirir. Bu nedenle zaman zaman mobil cüzdanlarda erişim problemleri yaşanabilir; gönderme veya bakiye sorgulamada gecikmeler olabilir. Eğer geliştirici hizmet vermeyi durdurursa, cüzdanınızı başka bir servise taşımanız gerekebilir.

Kullanım kolaylığı: Mobil cüzdanınızın arayüzünün hızlı olması, kriptopara alma, gönderme ve bakiye sorgulama işlemlerini kolayca yapabilmeniz önemlidir. Ödeme yapmak istediğinizde cüzdana ulaşamıyorsanız veya ödeme almak istediğinizde adres oluşturmakta, eski adreslerinize ulaşmakta zorlanıyorsanız başka bir mobil cüzdanı denemenizi öneririz.

Popüler Mobil Kriptopara Cüzdanları

Aşağıda uygulama adına göre sıralanan mobil kriptopara cüzdanlarını Android ve iOS uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz. Bu cüzdanlara kriptopara göndermeden önce cüzdanların anahtar kelimelerini (tohum) yedeklediğinizden emin olmanızı tavsiye ederiz. İlk defa işlem yapacaksanız, düşük miktarlarda transferler yapmanız olası riskleri azaltacaktır.

Blockchain.com

Daha önce blockchain.info adresinden blokzincir gezgini hizmeti veren firma geçtiğimiz yıllarda, cüzdan hizmeti de vermeye başladı. Blockchain.com adresinden oluşturacağınız cüzdana hem web tarayıcısı hem de mobil uygulama ile erişmek mümkün. Cüzdanı oluştururken yedekleyeceğiniz tohum sayesinde dilediğiniz zaman Bitcoin adreslerinizi ve kriptoparalarınızı başka cüzdanlara taşımanız mümkün. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Stellar Lumens işlemleri yapabildiğiniz Blockchain cüzdanında, uygulama giriş güvenliği, diğer cüzdanlardan adres ekleme, hesap kurtarma gibi ek seçenekler mevcut. Kullanıcının özel anahtarına erişimi olmasa da, firmanın özel anahtarları çevrimiçi olarak saklaması, işlem yapan cüzdan sahibini 3. parti bir aracıya güvenmek zorunda bırakabilmektedir. Android ve iOS sürümlerini uygulama marketlerden indirebilirsiniz.

Brd

Önce Bread Wallet adıyla Bitcoin cüzdanı olarak yayınlanan uygulama, ismini önce BreadApp olarak değiştirip Bitcoin ile birlikte Bitcoin Cash, Ethereum ve ERC20 jetonlarına da destek vermeye başladı. Özel anahtar kontrolünün kullanıcıda olduğu BRD uygulaması açık kaynaklı ve ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sade ve kolay kullanılabilen arayüzü, uygulama girişi ve transfer güvenliği ile kullanıcıların beğenisini kazanan uygulama şu an BRD adıyla iOS ve Android uygulama marketlerinden indirilebilmektedir.

Coinomi

Bitcoin, Bitcoin Cash, BitcoinSV, Dash, Digibyte, Dogecoin, Ethereum gibi pek çok kriptoparayı ve ERC20 jetonlarını destekleyen Coinomi, en fazla kriptopara barındırma seçeneği sunan ve hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda kullanılabilen cüzdanlardan biri. Tohumu kullanıcıya veren cüzdanın Android ve iOS sürümlerini, uygulama marketlerinden indirerek deneyebilirsiniz.

Edge

İsim değiştiren mobil cüzdanlardan biri olan Airbitz, Edge ismiyle kullanıcılara hizmet vermeye devam etmektedir. Android ve iOS versiyonlarını uygulama marketlerden indirip deneyebilirsiniz.

Jaxx Liberty

Masaüstü, mobil uygulama ve tarayıcı eklentisi olarak kullanılabilen Jaxx Liberty cüzdanında Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, EOS, Litecoin ile birlikte 85'ten fazla kripto varlıkla işlem yapmanız mümkün. Uygulamanın Android ve iOS sürümlerini, uygulama marketlerden indirebilirsiniz.

Mycelium

Deneyimli kullanıcıların ihtiyaçları için yeterli olan Mycelium mobil cüzdanı iOS kullanıcılarına Bitcoin; Android kullanıcılarına ise Bitcoin ve Bitcoin Cash gönderme, alma ve tüm kontrolü ellerinde tutma imkanı verir. Dilerseniz cüzdanın tohumu ile adreslerinizi ve kriptoparalarınızı başka bir cüzdana aktarabilirsiniz. Kağıt cüzdanların özel anahtarlarını içeri aktarma özelliği de sunan Mycelium uygulamasının parola koruması olmaması en büyük dezavantajı.


Bu uygulamaların tamamını mobil cihazınıza ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz. Herhangi birini ya da birden fazla uygulamayı kriptopara cüzdanınız olarak kullanmaya karar verirseniz, mutlaka tohumu (anahtar kelimeleri) yedeklediğinizden emin olmalısınız. Uygulamalar kaydettiğiniz tohumu doğruluyor ancak kelime seçerken hata yapma olasılığınızı da dikkate alarak, yedeklemeden sonra bir Bitcoin adresini not aldıktan sonra uygulamayı silip yeniden kurarak, anahtar kelimeleriniz ile cüzdanı geri yükleyebilirsiniz. Cüzdanda, daha önce not aldığınız Bitcoin adresini görebiliyorsanız, anahtar kelimelerinizi eksiksiz olarak yedeklemişsiniz demektir. Anahtar kelimelerinizi birden fazla yedek almayı ve mobil cüzdan uygulamasına parola koymayı unutmayın. Akıllı cihazınıza mobil cüzdan kurduktan sonra, güvenliğiniz için akıllı telefonunuzun ekran kilidinin aktif olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.


Biliyor musunuz?

Mobil cüzdanları ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz. BtcTurk hesabınızdan mobil cüzdanınıza Bitcoin transfer edebilirsiniz.


Sorumluluk reddi: Yukarıda listelenen uygulamalar, kriptoparalarınızı saklamak, kriptopara almak ve cüzdanınızdaki kriptoparaları transfer etmek için kullanabileceğiniz mobil cüzdanlar hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. BtcTurk’ün söz konusu cüzdanlar ile herhangi bir bağlantısı olmayıp, cüzdan güvenliğini sağlamak kullanıcının sorumluluğundadır. Cüzdanlarınızın özel anahtarını kaybetmeniz durumda, cüzdanlara ulaşamayacağınızı ve 3. parti servislere erişilememesi durumunda kriptopara bakiyenizi görüntüleme ya da transfer etme gibi sorunları yaşama riskinizin bulunduğunu önemle hatırlatırız.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat