Kriptopara Nedir?

Kriptopara; kriptografik protokoller kullanılarak kod sistemleriyle şifrelenen bir çeşit dijital para birimidir. Bir kriptoparanın blokzinciri veya dahil olduğu ağ eğer merkeziyetsiz yapıdaysa merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Oluşturulan ilk kriptopara birimi Bitcoin'dir.

🔊
Bu yazıda kriptopara nedir sorusunun cevabını ve kriptoparaların özellikleri hakkındaki tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacağınız Başlıklar;

 • Kriptopara Nedir?
 • Kriptopara, Jeton ve Token Arasındaki Farklar
 • Kriptoparalar Nasıl Değer Kazanır?
 • Kriptoparalarda Hacim Neden Önemlidir?
 • Kriptopara Borsası Nedir?
 • Kriptoparalarda Market Cap Nedir?
 • Kriptoparalarda Volatilite Nedir?
 • Kriptoparalardaki Arz Çeşitleri
 • Kriptopara Nasıl Saklanır?
 • Kriptopara Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?
 • BtcTurk | PRO ile Kriptopara Nasıl Alınır?
 • BtcTurk | PRO'da Yer Alan Kriptoparaların Kategorileri
 • Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?
 • Kriptoparalarda Konsensüs Algoritmaları Nelerdir?
 • Kriptoparalarda Grafik Formasyonları

Kriptopara Nedir?

Bir kriptopara birimi, kriptografi ile güçlendirilmiş dijital bir para birimidir. Kriptopara bir değişim aracıdır: Normal nakit gibi alış, satış işlemlerinde de kullanılabilir, bir itibari para birimi karşılığında alım ve satımı da yapılır. Elbette farklı olarak kullandığı ağ üzerinde katılımcılar tarafından saklanan güvenli bir sahiplik geçmişi kaydı vardır.

Kriptopara birimlerinin en büyük ve önemli örneği olarak Bitcoin, merkez bankaları, devletler gibi merkezi otoriteye bağlı değildir bunun yerine blokzincirinde merkezi olmayan bir modeli takip eder.

Kriptopara, Jeton (Token) ve Koin (Coin) Arasındaki Farklar

1️⃣
Kriptopara (Cryptocurrency) Nedir?
Bir kriptopara birimi, kriptografi ile güçlendirilmiş dijital bir para birimidir. Kriptopara bir değişim aracıdır: Normal nakit gibi alış, satış işlemlerinde de kullanılabilir, bir itibari para birimi karşılığında alım ve satımı da yapılır. Elbette farklı olarak kullandığı ağ üzerinde katılımcılar tarafından saklanan güvenli bir sahiplik geçmişi kaydı vardır.
2️⃣
Koin, geliştirilen bağımsız bir ağ veya blokzinciri üzerinde kullanılmak için oluşturulan kriptoparalar için kullanılan terimdir. Geliştirilmiş ve ondan sonra oluşturulan diğer kriptoparalara ilham vermiş ilk koin Bitcoin (BTC)’dir.
3️⃣
Jeton (Token) Nedir?
Jetonlar kendi bağımsız blokzinciri veya ağları üzerine inşa edilmemiş kriptopara birimleridir. Yerleşik, mevcut blokzincirleri üzerinde çalışırlar ve bu nedenle oluşturmak çok daha kolay ve hızlıdır.

Kriptoparalar Nasıl Değer Kazanır?

Bir kriptoparanın değer kazanması birden fazla etkenin bir araya gelmesiyle gerçekleşir. Fazla sayıda kullanıcının bir kriptoparaya ilgi duyması, kriptoparaya karşı olan talebi artırır. Bu durum fiyat yükselmesindeki en önemli nedenlerden biridir. Bir kriptopara birimi hakkında çıkan olumlu haberler kullanıcıların bu kriptopara birimine yatırım yapmasına olanak sağlayabilir. Kriptoparaların gelecek vaat eden projeleri, olumlu haber akışları gibi nedenler kriptoparaların değer kazanmasına neden olabilir.

🆙
-Arz ve Talep Dengesi
-Üretim Maliyetleri
-Kullanıcı İşlemleri
gibi etkenler kriptoparaların değerlerinin değişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kriptoparalarda Hacim Neden Önemlidir?

Kriptoparalardaki işlem hacmi, kriptopara alım ve satım miktarlarının belirli bir dönem içindeki değerlerin toplamına denir. Kriptoparalarda işlem hacmi, bir kriptoparanın belirli bir zaman aralığı içerisinde yatırımcılar tarafından toplamda ne kadar el değiştirdiğini gösterir. Kriptoparalarda işlem hacmi 24 saat, günlük, haftalık, aylık, yıllık veya daha uzun bir süre için hesaplanabilir.

📌
Bir kriptoparaya yatırım yapmak için; kriptoparanın işlem hacmini değerlendirmek, potansiyel yatırımcılara fayda sağlayabilir. Geçmiş zamanlarda yatırımcıların o kriptoparaya ne kadar ilgi gösterdiğini anlamak ve kıyaslamak, kriptoparanın gelecekteki değerini tahmin etmek açısından önemli olabilir.

Kriptopara Borsası Nedir?

Borsa kelimesi yalnızca kriptopara piyasalarında kullanılan bir kavram değildir. Tarafların belirli bir finansal varlığı alıp satabildiği, pazar yeri mantığıyla çalışan organizasyonlar, platformlardır. Kriptopara dünyası için de borsa, yatırımcıların itibari para birimlerini kullanarak kriptopara işlemlerini gerçekleştirdikleri alım satım platformları olarak adlandırılır. Kriptopara borsaları, kriptopara alım ve satım yapan kullanıcılar arasında bir aracı görevi görmektedir.

Kriptoparalarda Market Cap Nedir?

Market Cap, İngilizce’deki Market Capitalisation kelimesinin kısaltılmasıyla oluşturulan bir terimdir. Türkçe’de ‘piyasa değeri’ anlamına gelmektedir. Market cap ile kriptopara birimlerinin değeri ölçülür. Bir kriptoparanın piyasa değerinin yüksekliği, kriptopara birimlerinin sıralanmasında o kriptoparanın ön plana çıkmasını sağlayan bir göstergedir.

Kriptoparalarda Volatilite Nedir?

Volatilite, kriptopara fiyatlarının kısa sürede hızla yükselmesi ya da düşmesi durumunda gerçekleşen fiyat dalgalanmalarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Volatilite terimi hem finans piyasalarında hem de kriptopara piyasasında aynı amaçla kullanılır.

Kriptoparalardaki Arz Çeşitleri

Kriptoparalarda arz miktarları, bir kriptoparanın en fazla ne kadar üretilebileceğini ve üretilen kriptoparaların ne kadarının piyasada dolaşımda olduğunu belirtir. Arz miktarları, kriptoparaların değerlerini etkileyen önemli bir etkendir.

📍
Kriptoparalarda dolaşımdaki arz ve toplam arz birbirinden farklı iki kavramdır. Dolaşımdaki arz, piyasada işlem gören ve kullanıcıların alım satım yapmasına açık olan kriptoparaları ifade eder. Toplam arz ise bir kriptopara biriminin dolaşımda olan ve henüz piyasaya sürülmemiş miktarının toplamını belirtmektedir.

Kriptopara Nasıl Saklanır?

Kriptoparalar, itibari para gibi fiziksel olarak kullanılmadığından fiziki olarak taşınmamaktadır. Kriptoparalar, kullanıcıların kriptopara cüzdanlarında saklanır. Kriptopara cüzdanları, kullanıcıların özel anahtarlarını saklamalarına yardımcı olur. Kriptopara cüzdanlarının birçok farklı kullanımı vardır.

🔐
BtcTurk ve BtcTurk | PRO’da Bitcoin ve tüm kriptoparalarınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Kriptopara Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Kriptopara cüzdanları, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı çeşitlere ayrılmıştır. Bu durum da kriptopara cüzdan çeşitleri konusunda kullanıcılara birden fazla seçenek sunulabilmesini sağlamıştır. Kullanıcılar kriptoparalarını saklamak için kendisine uygun olan cüzdan tipini seçmektedir. Kriptopara alım satım platformları, kullanıcılara kriptopara cüzdan hizmeti de sunmaktadır. Kullanıcılar işlem yaptığı kriptopara alım satım platformlarında kriptoparalarını saklayabilmektedir.

🤞
Kriptopara alım satım platformlarının dışında kriptopara varlıklarını saklamak isteyen kullanıcılar; mobil cüzdanlar, web cüzdanlar, donanım cüzdanları gibi cüzdan tiplerinde varlıklarını koruyabilir.

BtcTurk ile Kriptopara Nasıl Alınır?

Türkiye’yi Bitcoin ile tanıştıran ve 5 milyon kullanıcısıyla Türkiye’nin en büyük Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu olan BtcTurk, kullanıcılarına en iyi hizmet verme mottosuyla çalışmaya devam etmektedir ve 2021 yılında dünyanın en çok tercih edilen ve kullanılan kriptopara uygulamaları arasında yer alan tek Türk Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu olmuştur.

BtcTurk | PRO uygulaması ile Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

1. Adım: BtcTurk | PRO’ya Giriş Yapın

BtcTurk | PRO hesabınıza, “Giriş Yap” butonuna basarak kayıtlı olduğunuz e-posta adresi ve parolayla giriş yapabilirsiniz. BtcTurk | PRO’ya üye değilseniz, Yeni Üyelik bağlantısına dokunduktan sonra kısa sürede üye olabilirsiniz. Üye girişinin ardından iki aşamalı doğrulama kodunu girerek BtcTurk | PRO’ya giriş yapabilirsiniz.

2. Adım: Para Yatırma

Yatır - Çek ekranını kullanarak BtcTurk | PRO’ya Türk Lirası yatırabilirsiniz. Yatır - Çek ekranında Para Yatırma seçeneğinin altında anlaşmalı bankalar ile kolayca Türk Lirası yatırabilirsiniz.

3. Adım: Kriptopara Alıp Satma

BtcTurk | PRO’da Fiyatlar ekranında, işlem yapabileceğiniz tüm işlem çiftlerini görebilirsiniz. Seçtiğiniz bir kriptopara işlem çiftine dokunarak o işlem çiftinin; fiyat grafiği, derinlik tablosu, en iyi alış satış fiyatları, 24 saatlik en yüksek ve en düşük fiyatları, 24 saatlik hacim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Al ve Sat butonları ile alım satım ekranına geçiş yapabilirsiniz. BtcTurk | PRO ile profesyonelce kriptopara alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

BtcTurk | PRO'da Yer Alan Kriptoparaların Kategorileri

BtcTurk | PRO’da listelenen kriptoparaların her biri farklı kripto varlık kategorisine aittir.

Metaverse Kriptoparaları
Metaverse’lerde yapılan arazi, bina, avatar, kıyafet, eşya ve hatta takma adların bile alışverişi, o evrene ait kriptopara birimleri ile gerçekleşir.

GameFi Kriptoparaları
GameFi; video oyunları içerisine finans sisteminin dahil edilmesini temsil eder.
-Oynadıkça kazan (P2E) modeli ile oyunculara gelir modeli yaratır.
-Oyun içindeki bileşenler oyunun yerel kriptoparası ile alınır, satılır.

DeFi Kriptoparaları
DeFi, finansal yatırım, sigorta ve daha birçok hizmet alanında blokzinciri üzerinde merkeziyetsiz yapıda çalışan finans sistemleridir.

Web 3.0 Kriptoparaları
Web 3.0, merkeziyetsiz ve blokzincirine dayalı bir internet sürecini temsil eder.
-Merkeziyetsiz bir bağlantı,
-Veri güvenliği,
-Verilerden kazanç sağlanılmaması,
Web 3.0’ın popülerliğini arttırmıştır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kriptopara ekosistemi çok dinamik bir yapıya sahiptir. Günümüzde kriptopara sektörü hakkında sürekli olarak haberler yayınlanmaktadır. Bu haberlerin bazıları kriptopara sektörü hakkında olumlu olsa da sektörü etkileyen birçok olumsuz haber ve gelişmeler de yaşanmaktadır. Kriptoparalar hakkında yapılan haber akışları, kriptoparaların fiyatlarını da etkilemektedir. Olumlu bir haber sonrasında kriptoparalarda yukarı yönlü hızlı fiyat hareketleri oluşabilmektedir. Olumsuz haberlerin ardından da aşağı yönlü ani fiyat hareketleri gerçekleşebilmektedir. Kriptopara sektörünün bu şekilde dinamik bir yapıya sahip olması, yatırımcıların duygu değişimlerine de yansımaktadır. Olumsuz haberler yatırımcıları korku ve endişe haline sürüklerken, kriptoparalardaki hızlı fiyat yükselişleri kullanıcıların sektöre karşı olan iştahını artırıp yatırım yapmaları için harekete geçirebilmektedir. Kullanıcılar ani fiyat hareketleri sebebiyle FOMO’ya kapılabilmektedir.

😱
Kullanıcıların kriptopara piyasasının güncel durumuna ilişkin genel olarak duygusal yaklaşımı Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi adı verilen grafik ile ölçülür. Bu grafikte kullanıcıların korku ve açgözlülük durumu puanlandırılır.

Kriptoparalarda Konsensüs Algoritmaları Nelerdir?

Konsensüs algoritmaları, bir grup veya sistemi yönetmek için ait olunan topluluk tarafından kabul edilmiş kararlar bütünüdür. Konsensüs algoritmaları çoğunluğu yönetmek ve ortak bir fikir altında toplamak için kullanır. Konsensüs algoritması oluşturulurken kullanıcıların faydası en çok ön planda tutulan konulardan birisidir. Konsensüs algoritmaları aynı zamanda tüm kullanıcıların eşit haklara sahip olmasını amaçlar.

🥇
Proof of Work
Proof of Work, temelde bir sistemin işleyişini aksatmaya yönelik saldırıların ve e-posta ile gönderilen spam olarak adlandırılan istenmeyen mesajların engellenmesi için ortaya çıkarılmış bir protokoldür.
31 Ekim 2008'de Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan Bitcoin Teknik Dokümanı’nda, karşımıza daha önceki kullanım alanlarından farklı bir şekliyle ortaya çıktı. "Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi" isimli doküman, Proof of Work protokolü sayesinde güvenilir bir ödeme sistemi ve kriptopara biriminin nasıl var olabileceğini ortaya koymuştur.
Proof of Work Aşamaları
🥈
Proof of Stake
Bitcoin'in Proof of Work (İş Kanıtı) protokolüne bir alternatif olarak ortaya çıkan Proof of Stake (PoS - Hisse Kanıtı), hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir protokoldür.
Proof of Stake Aşamaları
🥉
Proof of Burn
Proof of Burn, tüm katılımcı düğümlerinin blokzinciri ağının durumu hakkında anlaşmaya varmasını sağlayan algoritmalardan biridir. Proof of Burn protokolüne katılan kullanıcılar, o blokzincirine ait sahip oldukları kriptoparaları yakarlar.
Proof of Burn Aşamaları
⏲️
Proof of History
Tarih Kanıtı, blokzincirinde gerçekleşen işlemlerin hangi sırada olduğunu ve işlemlerin doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini kanıtlamaya çalışan bir protokoldür.
Proof of History Aşamaları

Kriptopara Grafik Formasyonları

Üçgen Formasyonu

📈
Yükselen üçgen formasyonu grafiğin yükselişte olduğu ve bu yükselişin devam edeceğini öngören bir teknik analiz yöntemini ifade etmek için kullanılır.
📉
Alçalan üçgen formasyonu bir kriptoparanın fiyat grafiğinin alçalışta olduğu ve bu kriptoparanın fiyatındaki düşüşün devam edeceğini tahmin eden diğer bir teknik analiz yöntemine verilen isimdir.
📐
Alıcı ve satıcıların dengede olduğu simetrik üçgen formasyonlarında fiyatlar gittikçe sıkışan bir çizgide hareket ederler.

Takoz Formasyonu

🔻
Yükselen takoz formasyonu fiyatların düşüş eğilimi göstereceği tahmin edilen bir teknik analiz yöntemini ifade eder.
🔺
Alçalan takoz formasyonu, yükselen takoz formasyonunun tam tersidir ve fiyatların yükseliş trendi göstereceğinin tahmin edildiği bir takoz formasyonu çeşidini ifade eder.

Bayrak Formasyonu

🐂
Boğa bayrağı formasyonu, bir kriptoparanın yukarı yönlü sert fiyat hareketinden sonra oluşan konsolidasyon alanının incelenerek kriptoparanın tekrardan yükseliş eğiliminde olup olmadığını yorumlamak için kullanılan bir grafik formasyonudur.
🐻
Ayı bayrağı formasyonu, bir kriptoparanın aşağı yönlü sert fiyat hareketinden sonra oluşan konsolidasyon alanının incelenerek kriptoparanın tekrardan düşüş eğiliminde olup olmadığını yorumlamak için kullanılan bir grafik formasyonudur.

Çekiç Formasyonu

🔨
Çekiç formasyonu, bir fiyat grafiğinin, grafikteki mumlarla yorumlandığı bir teknik analiz yöntemidir. Çekiç formasyonu, fiyat grafiğindeki değerin en dip noktasından geri sekip yükselişe geçtiğinde oluşan mum şeklini ifade eder.

BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat