Kriptopara Nedir? Kriptoparaların Özellikleri Nelerdir?

Kriptopara; kriptografik protokoller kullanılarak kod sistemleriyle şifrelenen bir çeşit dijital para birimidir. Bir kriptoparanın blokzinciri veya dahil olduğu ağ eğer merkeziyetsiz yapıdaysa merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Oluşturulan ilk kriptopara birimi Bitcoin'dir. Bu yazıda kriptopara nedir ve kriptoparaların özellikleri nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Kriptopara Nedir?

Bir kriptopara birimi, kriptografi ile güçlendirilmiş dijital bir para birimidir. Kriptopara bir değişim aracıdır: Normal nakit gibi alış, satış işlemlerinde de kullanılabilir, bir itibari para birimi karşılığında alım ve satımı da yapılır. Elbette farklı olarak kullandığı ağ üzerinde katılımcılar tarafından saklanan güvenli bir sahiplik geçmişi kaydı vardır. Kriptopara birimlerinin en büyük ve önemli örneği olarak Bitcoin, merkez bankaları, devletler gibi merkezi otoriteye bağlı değildir bunun yerine blokzincirinde merkezi olmayan bir modeli takip eder.

Kriptopara, jeton ve koin arasındaki farklar kripto varlıkların dünyasında yeni olanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Kriptopara (Cryptocurrency), Jeton (Token) ve Koin (Coin) Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? yazısında her birinin ne olduğunu, farklarını ve yanlış anlamaların özetini bulabilirsiniz.

Kriptopara Tarihi: Kriptoparalar Nasıl Ortaya Çıktı?

Geçmişi 1980’li yıllara dayanan kriptopara çalışmaları, ilk olarak dönemin önde gelen kriptografi uzmanları tarafından ele alınmıştır. Bu alanda ilk araştırma ve geliştirme hamlelerini; bilgisayar bilimcisi David Chaum, “ecash” ve “Digicash” projeleriyle gerçekleştirmiştir. 1990’lı yıllarda çalışılan birkaç diğer projenin ardından 2008 senesinde tarih sahnesine “merkeziyetsiz kriptopara” kavramı, ilk olarak Bitcoin ile dahil olmuştur. Takvimler 31 Ekim 2008’i gösterdiğinde Bitcoin ile ilgili tüm teknik detayların anlatıldığı doküman, Satoshi Nakamoto imzasıyla yayımlanmıştır.

BtcTurk bir ilke imza atarak, Bitcoin white paper'ın Türkçe seslendirmesini sektöre ve Bitcoin yatırımcılarına kazandırmıştır. Yalın Alpay'ın seslendirdiği "Bitcoin Teknik Dokümanı"nın ses dosyasına https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/bitcoin-white-paper-turkce-seslendirmesi-bitcoini-anlamak-icin-ilk-adim/  bağlantısı üzerinden ulaşılabilirsiniz.

Kriptoparaların Özellikleri ve Geleneksel Para Birimlerinden Farklılıkları

Kriptopara birimlerini, geleneksel bankacılık ve ödeme sistemlerinden ayıran pek çok özellik söz konusudur. Geleneksel finans sisteminde bireyler birbirlerine para transfer edebilmek için güven bağlayacakları bir aracı kuruma ihtiyaç duyarlar. Bu aracılar kriptopara transferlerine oranla çok daha uzun süreli, nispeten yüksek işlem maliyetli ve belirli saat aralıklarında yapılması ile sınırlandırılmışlardır. Kriptopara birimleriyle transfer yaparken aracı bir kuruma ihtiyaç yoktur. Kriptoparalar doğrudan dijital cüzdanlar arasında aktarılır. Bu sürecin gerçekleşmesinde blokzinciri teknolojisinden faydalanılır. Kriptopara transferleri eşten eşe yapılabilir. Peer to peer (P2P) yani eşler arası, merkezi bir sunucu gibi bir üçüncü taraf olmadan kullanıcıların doğrudan birbirleri arasında gerçekleştirdiği veri paylaşımını ifade eder. Peer to Peer yani eşten eşe ağların nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgiyi Peer to Peer Nedir? yazısında bulabilirsiniz.

Kriptopara Nasıl ve Nereden Alınır?

Kriptopara işlemleri, kriptopara alım satım platformları aracılığıyla gerçekleştirilir. BtcTurk ve BtcTurk | PRO ile alım satım işlemi yapılabilmektedir. BtcTurk ile kolayca Bitcoin alıp satabilirsiniz. BtcTurk | PRO ile Bitcoin ve diğer kriptoparaların alım satım işlemlerini profesyonelce gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk ve BtcTurk | PRO ile Bitcoin ve kriptopara alım satım işlemlerinin nasıl gerçekleştirilebileceğine dair detaylara Bitcoin Nasıl Alınır? ve Kriptopara Nasıl Alınır? yazılarından erişebilirsiniz.

Kriptopara Nasıl Üretiliyor?

Kriptopara üretimi, yaygın olarak madencilik ismi verilen bir süreç sayesinde mümkün olmaktadır. Madenciliğin en temel anlamı, güçlü bir donanım ve ilgili yazılımın çalıştırılmasıyla karmaşık bir dizi matematik işleminin çözülerek karşılığında ödül olarak kriptopara alınmasıdır.

Kriptopara madenciliği hakkında teknik detaylara Kriptopara Madenciliği Nedir? yazısından erişebilirsiniz.

Kriptoparalar Nasıl Değer Kazanır?

Bir kriptoparanın değer kazanması birden fazla etkenin bir araya gelmesiyle gerçekleşir. Fazla sayıda kullanıcının bir kriptoparaya ilgi duyması, kriptoparaya karşı olan talebi artırır. Bu durum fiyat yükselmesindeki en önemli nedenlerden biridir. Bir kriptopara birimi hakkında çıkan olumlu haberler kullanıcıların bu kriptopara birimine yatırım yapmasına olanak sağlayabilir. Kriptoparaların gelecek vaat eden projeleri, olumlu haber akışları gibi nedenler kriptoparaların değer kazanmasına neden olabilir.

Kriptoparalardaki fiyat değişimlerinin nasıl gerçekleştiğine dair detaylara Kriptoparalar Nasıl Değer Kazanır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Kriptoparalarda Hacim Nedir?

Kriptoparalardaki işlem hacmi, kriptopara alım ve satım miktarlarının belirli bir dönem içindeki değerlerin toplamına denir. Kriptoparalarda işlem hacmi, bir kriptoparanın belirli bir zaman aralığı içerisinde yatırımcılar tarafından toplamda ne kadar el değiştirdiğini gösterir. Kriptoparalarda işlem hacmi 24 saat, günlük, haftalık, aylık, yıllık veya daha uzun bir süre için hesaplanabilir.

Kriptoparalarda hacim konusuna dair daha detaylı bilgilere Kriptoparalarda Hacim Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery