Hard Cap Nedir?

ICO, kriptopara arzı anlamına gelmektedir ve yeni üretilen bir kripto varlığın satışa sunulması sürecini ifade eder. Kriptopara projelerini geliştiren kişiler, projelerine fon sağlamak amacıyla ICO’lara katılırlar ve projelerine ait olan kriptoparaları kullanıcıların satışına sunarlar. ICO’lara katılan proje geliştiricileri ise kendi ihtiyaç duydukları en üst ve en düşük yatırım miktarını, ICO’lara başlamadan önce belirlerler. Belirlenen en üst yatırım miktarı ise hard cap olarak ifade edilir. Bu yazıda hard cap nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

ICO hakkında daha detaylı bilgilere ICO (Initial Coin Offering) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Hard Cap Nedir?

Hard cap, üst sınır anlamına gelmektedir. Hard cap, fon toplamak için arz edilen bir kriptopara projesinin, arzı sırasında hedeflenen en üst yatırım miktarını ifade eder.

Hard Cap’e Ulaşılırsa Ne Olur?

ICO sürecindeki bir kriptopara projesi üst yatırım miktarına ulaşırsa, o projenin yeterli fona ulaşması sebebiyle ICO süreci tamamlanır. Kriptopara projesinin fonlama faaliyeti sona erer.

Hard Cap ve Soft Cap Farkı

Hard cap, kriptopara arzı sürecinde toplanabilecek en yüksek jeton miktarını ifade ederken, soft cap ise projeye fon toplama sürecindeki minimum fon miktarını ifade eder. Hard cap’ta olan bir proje amacına ulaşır ve kriptopara arzı gerçekleştirilir. Soft cap’ta olan bir proje amacına ulaşamaz ve kriptopara arzı gerçekleşmez.

Soft cap hakkında daha detaylı bilgilere Soft Cap Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat