ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

ICO, kriptopara arzı anlamına gelmektedir. İngilizce'deki "Initial Coin Offering" teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. En basit anlamı ile bir jeton ya da kriptoparanın ilk kez yatırımcıları ile buluşturulmasıdır. ICO, projeyi yöneten şirketlere fon sağlama ve kaynak yaratma gibi imkanlar sağlar. Bu yazıda ICO nedir ve ICO nasıl çalışır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

ICO Nedir?

ICO; projelere kaynak yaratmak için, yeni üretilen bir jeton ya da kripto varlığın, kriptoparalar karşılığında kullanıcılara ilk satışa sunulması sürecini kapsar. Kullanıcılar tarafından satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, projeyi yaratanlara kaynak oluşturmakla birlikte satın alan kişilere de özel avantajlar sağlayabilmektedir.

ICO Nasıl Çalışır?

Proje üreticisi projesine kaynak yaratmak amacıyla; projenin ne olduğunu, kullanıcılara ne gibi faydalar sağladığını, projenin çözdüğü problemleri anlatan teknik döküman (whitepaper) yayınlayarak ICO başlatır.

White paper nedir, white paper nasıl yazılır, white paper hangi kısımlardan, başlıklardan oluşur gibi detayları aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.
White Paper (Teknik Doküman) Nedir? | BtcTurk
White Paper (Teknik Doküman) Nedir? White Paper (Teknik Doküman) Nasıl Yazılır?White Paper (Teknik Doküman) Düzeni Nasıl Olmalıdır?Bitcoin White Paper (Teknik Doküman) Hakkında

ICO sırasında projeyi destekleyen kişiler, projeyi bazı kriptoparalar karşılığında satın alır. Geleneksel sistemde şirketler fon yaratmak için hisselerinin belirli bir kısmını halka arz yöntemiyle satışa çıkartır. ICO bu sistemden farklı olarak şirketlerin hisselerini alma imkanını sunmaz. ICO sürecine katılınan şirket tarafından yatırımcıya, kendi projesine yatırım yapılan miktar ile doğru orantıda jeton ya da kriptopara verir. Yatırımcı, ICO sürecinde aldığı varlığın değerlenmesi ile yüksek fiyattan satış yapıp kar etmeyi hedefler.

Kriptopara Arzı'nın (ICO) Halka Arz'dan (IPO) Farkı Nedir?

Kriptopara Arzı (ICO), Halka Arz (IPO) teriminden türemiştir. ICO ve IPO, süreç olarak benzer yönlere sahip olsa da kavramsal olarak birbirinden farklıdır. Halka arzda; satışa sunulan varlıkları satın alan kişilerin, projeyi yöneten şirketlere ortak olma prosedürü vardır. Kriptopara arzında; satın alınan jeton ya da kripto varlıklar, kişiye projenin ortağı olma yasal hakkını vermemektedir.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat