Ethereum Nasıl Üretilir? Ethereum Madenciliği

İtibari paralar, merkezi otoritelerin aldıkları kararlar sonucunda, itibari paraların basılmasıyla üretilir. Kriptoparalar ise kendi blokzinciri üzerinde yapılan madencilik işlemleriyle üretilirler. Ethereum, kendi blokzincirinde üretilir. Bu yazıda Ethereum nasıl üretilir ve Ethereum madenciliği nasıl yapılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum (ETH), blokzincirindeki blokları doğrulayan kullanıcılar tarafından üretilir. Blokzincirindeki blokları doğrulayan kişiler, madenci olarak adlandırılır. Ethereum madenciliğinde, Proof of Work (İş Kanıtı) protokolü kullanılır. Proof of Work protokolünde madenciler, bloktaki işlemleri doğrulayarak blok ödülünü kazanmak için çaba gösterirler. Ethereum blokzincirindeki madenciler, blokları doğrulamak için Bitcoin’de kullanılan SHA256 algoritmasından farklı olarak Ethereum blokzincirine ait “ethash” adı verilen bir algoritma kullanırlar.

Madenciler, Ethereum blokzinciri üzerindeki blokları, işlemci gücü (hash rate) kullanarak doğrular ve doğrulanmış olan blokları Ethereum blokzincirine ekleyerek ETH üretirler. Blokları onaylayan madenciler, ürettikleri Ethereum’ları ve blokta yaptıkları işlemlerin ücretlerini alırlar. Ethereum blokzincirindeki her bir bloğun doğrulanması 12 saniyede gerçekleşmektedir.

Proof of Work hakkında detaylı bilgilere Proof of Work (İş Kanıtı) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği, Bitcoin üretiminde olduğu gibi ortaya ilk çıktığı zamanlarda daha düşük kapasiteli bilgisayarlar ile yapılabiliyordu. Ethereum blokzincirindeki madencilerin sayısının artmasıyla birlikte düşük donanımlı bilgisayarlarla madencilik yapmak zorlaştı. Yüksek kapasiteli ve özel donanımlara sahip cihazlar ile madencilik işlemleri yapılmaya başlandı.

GPU ile Ethereum Madenciliği:

Bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri ile gerçekleştirilen madencilik, GPU madenciliği olarak adlandırılmaktadır. Birden fazla ekran kartının bir araya getirilmesi ile üretilen “Rig” adlı cihazlar, Ethereum madenciliğinde kullanılmaktadır.

ASIC ile Ethereum Madenciliği:

Ethereum blokzincirindeki blokları doğrulamak için kullanılan ethash algoritması, ASIC madenciliğini desteklememektedir. Bununla birlikte bazı firmaların, Ethereum madenciliği için geliştirmiş olduğu, özel ASIC cihazlar ile Ethereum madenciliği yapmak mümkündür.

Cloud ile Ethereum Madenciliği:

Madencilik yapmak için yeterli donanım, zaman ve bilgi birikimi olmayan kullanıcılar için sunulan alternatif bir madencilik hizmetidir. Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralar ve bu işlem gücünü, istedikleri madencilik havuzuna yönlendirerek kriptopara madenciliği yapabilirler. Bulut madenciliği, Ethereum üretiminde de kullanılır. Bu sayede kullanıcılar, işlemci gücü kiralayarak madencilik havuzuna katılabilir ve Ethereum üretebilirler.

Kriptopara madenciliği hakkındaki daha detaylı bilgilere Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | Kripto'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları kolayca alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat