Blokzincirindeki Katman Çözümleri Nelerdir?

Blokzincirindeki ölçeklenebilirlik sorunu, blokzincirine katılan kullanıcıların artması ile blokzincirindeki işlem kapasitesinin düşmesini ifade eder. İşlem kapasitelerinin düşmesi, blokzincirinde gerçekleşen işlem hızının düşmesi ve işlem maliyetlerinin artması ile sonuçlanır. Katman çözümleri, blokzincirindeki ölçeklenebilirlik sorununa çözüm bulmak ve blokzincirindeki işlem kapasitesini artırmak için ağda yapılan iyileştirmeleri kapsar.

Katman (Layer) 1 ve Katman (Layer) 2 Nedir?

Katman 1, temel blokzincirini ifade eder. Katman 1 düzeyinde yer alan bir kriptopara, blokzinciri üzerinde kullanılmak için oluşturulmuş olan blokzincirinin ana kriptopara birimidir. İlk geliştirilen ve günümüzdeki en popüler Katman-1 düzeyinde yer alan kriptopara Bitcoin’dir.

Katman 2, başka blokzinciri üzerinde çalışan protokol ve ağları ifade eder. Katman 2 düzeyinde yer alan bir kriptopara halihazırda mevcut olan bir blokzinciri üzerinde çalışır.

Katman (Layer) 1 Çözümleri Nedir?

Katman 1 çözümleri, blokzincirindeki ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm sağlamak ve sistemi daha ölçeklenebilir bir hale getirmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Katman 1 çözümleriyleblokzincirindeki işlemlerin daha hızlı ve daha düşük maliyetle gerçekleşmesi amaçlanır.

Katman 1 çözümleri ile blokzincirinde iyileştirme yapmak için en yaygın kullanılan çözümler, konsensus protokolünün değişikliği ve parçalamadır.

Konsensus Protokolünün Değişikliği:

Konsensüs protokolleri, blokzincirindeki blokları doğrulamak için kullanılan algoritmalar bütünüdür. Bir blokzincirinin konsensus protokolü değiştirilmesi, ağdaki ölçeklendirme sorununu çözmek için kullanılan Katman 1 çözümüdür. Ethereum 2.0 güncellemesi ile Ethereum blokzincirindeki konsensus protokolünün değiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Ethereum 2.0 güncellemesi hakkında daha detaylı bilgilere Ethereum 2.0 Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz

Parçalama (Sharding):

Parçalama, bir blokzincirindeki ölçeklendirme sorununa çözüm üretmek için kullanılan veri tabanının bölünme işlemidir. Parçalama işleminde, veri tabanındaki bloklar işlem kümelerine bölünür. Bölünen işlem kümeleri paralel dizi haline getirilir. Paralel dizi halindeki işlem kümelerindeki birden çok parçanın işlemi aynı anda gerçekleştirilebilir. Bu sayede işlemler, sıralı bir şekilde gerçekleşen işlemlere göre daha hızlı gerçekleştirilebilir ve ağdaki performans artırılabilir.

Katman (Layer) 2 Çözümleri Nedir?

Katman 2 çözümleri, başka blokzinciri üzerinde çalışan ağlarda, blokzincirinin ana yapısı üzerinde değişiklik yapılmadan, ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için yapılan çalışmalardır.

Katman 2 çözümleri, bir blokzincirinin yapısını doğrudan etkilememektedir. Katman 2 çözümleri, blokzincirine ait ana ağda gerçekleştirilmediği için zincir dışı çözümler olarak da adlandırılmaktadır.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery


BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat