Yapay Zeka (Artificial Intelligence - AI) Coin’leri Nedir?

Yapay zekâ ya da İngilizce tanımıyla artificial intelligence (AI) insan zihnine has düşünme, akıl yürütme, analiz etme, problem çözme, önermede bulunma ve öğrenme gibi eylemlerin başta bilgisayarlar olmak üzere makinelere uyarlanması konusuyla ilgilenen teknolojidir.  Yapay zeka coin’leri ise bu teknolojinin kullanıldığı kriptoparalar olarak tanımlanabilir. Bu yazıda AI coini nedir, BtcTurk | PRO’da hangi yapay zeka coin'leri listeleniyor sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyabileceğiniz Başlıklar; 

  • Yapay Zekâ ve Big Data Nedir?
  • Yapay Zeka ve Blokzinciri Teknolojisi
  • BtcTurk | PRO'da Listelenen Yapay Zekâ ve Big Data Coin’leri

Yapay Zekâ ve Big Data Nedir?

Yapay zekâ insan beynine ait düşünme, akıl yürütme, analiz etme, problem çözme, önermede bulunma ve öğrenme gibi eylemleri taklit ederek istenen sonuca varan ve bu süreçte toplanan girdi ile bir sonraki eylemde daha iyi çıktılar üretmek amacıyla kendi kendini sürekli geliştiren bilgisayar ve makine teknolojisidir. Bu aygıtlar makine öğrenimi (machine learning) sayesinde kendi kendilerini sürekli geliştirebilme özelliğine sahiptirler.

Mevcut yapay zekâ teknolojileri sadece belirli görevleri yerine getirmek için tasarlanmıştır, diğer bir ifade ile henüz insan zihnine has eylemleri taklit etme konusunda beceriye sahip değillerdir. Bu nedenle günümüz AI teknolojisi yapay dar zekâ ya da İngilizce ifadesiyle artificial narrow intelligence (ANI) olarak adlandırılmaktadır. Buna karşılık hedeflenen insan zihnine has düşünme, akıl yürütme, analiz etme, problem çözme, önermede bulunma ve öğrenme gibi eylemleri gerçekleştirmeyi hedefleyen gelecek yılların AI teknolojisi ise yapay genel zekâ ya da İngilizce ifadesiyle artificial general intelligence (AGI) olarak tanımlanmaktadır.

Diğer taraftan big data ya da Türkçe ifadeyle büyük veri basit bir ifadeyle bireyler, şirketler, hükumetler, sosyal medya, cihazlar gibi çok farklı kaynaklardan üretilen büyük ve karmaşık veri kümelerini ifade etmektedir. Big data teknolojisi bu büyük ve karmaşık veri kümelerini saklamak, işlemek ve tutarlı analizler üretmek için kullanılan teknoloji olarak tanımlanabilir.

Yapay zekâ ve big data teknolojileri birbiriyle paralel hareket etmektedir. Diğer bir ifade ile yapay zekâ teknolojisinin aktif durumda çalışabilmesi için veriye veya bilgiye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu veri ihtiyacını da big data teknolojisi sağlamaktadır. Bununla birlikte big data teknolojisinin daha hızlı veri analiz etmesi ise yapay zekâ teknolojisindeki gelişmelere bağlıdır.

Yapay Zekâ ve Blokzinciri Teknolojisi

Son dönemlerde Chatbot’lara yönelik yaşanan gelişmelerin ardından yapay zekâ teknolojilerine yönelik ilgi artmaya başladı. Kullanıcı ilgisinin bu alana yönelmesiyle birlikte, yapay zekâ (AI) teknolojisine uygun projeler de geliştirilmeye devam edilmektedir.

Blokzincirinin merkeziyetsiz yapısı, her işlemin kaydediliyor ve geriye dönük değiştirilemiyor oluşu, güvenlik ve şeffaflık unsurunu sağlayan faktörlerdir. Buna karşılık yapay zekâ teknolojisi ise başta veri yönetimini optimize ederek ağın ölçeklenebilirliğini artırma potansiyeline sahiptir. Bunun yanı sıra veri akışı neticesinde kendini sürekli geliştirebilen bir yapay zekâ; süreçleri otomatize edebilme yeteneğine sahipken, tahmin yapma ve karar verme aşamalarını da optimize ederek ağın verimliliğini artırabilmektedir.

BtcTurk | PRO'da Listelenen Yapay Zekâ ve Big Data Coin’leri

Fetch.ai (FET)

Fetch.ai (FET), blokzincirleri için yapay zeka odaklı bir projedir. Merkezi olmayan dijital ekonomiye, yapay zeka destekli akıllı altyapı sağlayan, genel erişime açık, merkeziyetsiz makine öğrenme ağıdır. Şeylerin İnterneti (Internet of Things) olarak adlandırılan, cihazların birbirleri arasında iletişim kurabilmesine olanak sağlayan yapay zeka teknolojisi ile blokzinciri temelli algoritmaları birbirine bağlayarak makine öğrenmesini geliştirmeyi amaçlar.

Fetch.ai (FET) hakkında daha detaylı bilgilere Fetch.ai (FET) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

The Graph (GRT)

The Graph (GRT), Ethereum ve benzeri ağlarda veri sorgulamaları için indeksleme protokolüdür. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve web3 ekosistemindeki uygulamalar için API ile veriler sunar. Verilerin genel erişime açık olmasına ihtiyaç duyan herkes, Subgraph olarak adlandırılan açık API'ları oluşturabilir ve yayınlayabilir. The Graph protokolü şu anda Ethereum blokzinciri ve dağıtık dosya saklama sistemi InterPlanetary File System (IPFS) yani Gezegenlerarası Dosya Sistemi üzerindeki verileri indeksleyebilmektedir.

The Graph (GRT) hakkında daha detaylı bilgilere The Graph (GRT) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

iExec RLC (RLC)

iExec, blokzinciri tabanlı merkeziyetsiz bilgi işlem sağlayıcısıdır. iExec RLC, bulut kaynakları için kullanıcılara pazar yeri oluşturmayı amaçlayan bir projedir. iExec RLC, bulut teknolojisi kullanılarak hesaplamaları ağda bulunan diğer bilgisayarlar ile paylaşmayı amaçlar. iExec RLC platformu kullanıcılara bulut işlem gücü sunmaktadır. Kullanıcılar depoladıkları dosyalara iExec RLC ile ulaşabilmektedir. iExec RLC platformu işlem gücü için bulut teknolojisinden faydalanır.

iExec RLC (RLC) hakkında daha detaylı bilgilere iExec RLC (RLC) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat