Yeni İnternet: Web 3.0 Nedir?

Kriptoparalara olan ilginin artması ile önceki yıllarda konuşulan Web 3.0 teknolojisi yeniden popüler olmaya başladı. Bu teknoloji; 1991 yılında Web 1.0 ile başlayan ve merkezi şirketlerin otoritesinde olan internetin, tüm kontrolüyle kullanıcılara geçmesini ön plana almaktadır. Bu yazıda ise Web 3.0 nedir ve önceki versiyonlardan farkı nedir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, merkeziyetsiz ve blokzincirine dayalı bir internet sürecini temsil eder. Herhangi bir aracı kullanmadan merkeziyetsiz bir bağlantı kurulmasını esas alır. Web 3.0'da, kullanıcıların veri güvenliği ön plandadır. Merkezi bir otorite tarafından, kişisel verilerin paylaşılmadığı ve verilerden kazanç sağlanmadığı bir internet sistemidir.

Web 3.0’ın, Web 1.0 ve Web 2.0’dan Farkı Nedir?

Web 1.0'da; veriler, yazılımcılar tarafından kullanıcılara sabit bir şekilde sunulmaktaydı. Bu dönemde, kullanıcılar birer içerik tüketicisiydi. Web 1.0'daki kullanıcılar pasif birer tüketiciydi. Web 2.0'da ise bu durum değişti ve kişiselleştirilmiş veri paylaşımı anlayışı ön plana çıktı. Web 2.0; internetin etkileşimli hale geldiği ve kullanıcıların artık birer içerik üreticisi olduğu dönemi kapsamaktadır. Her iki internet döneminde de merkezi kontrol noktaları bulunmaktadır. Kullanıcıları ve verileri denetleyen bir sistem içerisinde etkileşim sağlanmaktadır. Web 3.0 ise belirli bir merkezi olmayan interneti ifade eder. Web 3.0’daki uygulamalar, Web 2.0'da bulunan mevcut uygulamalardan farklılaşmaktadır. Web 3.0’da, merkeziyetsiz olan uygulamalar ile kullanıcılar arasında etkileşim sağlama amaçlanmaktadır. Web 3.0 ile internet ağı, merkezi olmayan bir yapıya sahip olmaktadır. Verilerin özel şirketler tarafından toplanamaması ve mevcut internet ağının bir otorite tarafından kontrol edilememesi Web 3.0'ın temel iç görüsünü oluşturmaktadır.

Web 3.0 ve Kriptoparalar

Web 3.0, merkeziyetsizliği esas alan bir teknolojidir. Bu durum Web 3.0'ın, blokzinciri teknolojisi ile ortak bir kümede buluşmasına yol açmaktadır. Web 3.0'da merkeziyetsiz uygulamalar kullanılması; blokzincirinde de Web 3.0 teknolojisine uygun merkeziyetsiz projeler yer alması, bu iki teknolojinin birbiriyle sürekli etkileşimde bulunmasına sebep olmaktadır.

Web 3.0 Kriptoparaları Hangileridir?

Kullanıcılar BtcTurk | PRO'da, Web 3.0 teknolojisini destekleyen kriptoparalar ile alım satım işlemi yapabilirler.

Decentraland (MANA), 2017'de Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından Ethereum blokzinciri üzerine kurulmuş, kullanıcıların sanal gerçeklik içerik ve uygulamaları ürettikleri, bu içeriklerden gelir elde edebildikleri bir sanal gerçeklik platformudur. Decentraland platformunun MANA ve LAND olmak üzere iki ayrı jetonu vardır. MANA, ERC-20 standardına sahip bir jetondur ve platformdaki ERC-721 standardına sahip LAND jetonunun yakılması için kullanılır. Decentraland platformu içerik üreticileri ve sanal dünyayı deneyimlemek isteyenler için oluşturulmuştur.

Decentraland (MANA) hakkında çok daha ayrıntılı bilgiye Decentraland (MANA) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından erişebilirsiniz.

Filecoin (FIL) verilerin birden fazla konumda erişilebilir olmasına olanak sağlayan IPFS (Interplanetary File System - Gezegenler Arası Dosya Sistemi) protokolünü kullanan merkeziyetsiz dosya saklama sistemidir. Proje, ağa bağlı cihazların boş depolama alanlarının verimli bir şekilde kullanılması ile kullanıcılara düşük maliyetli ve güvenilir depolama seçeneği sunmaktadır.

Filecoin (FIL) hakkında çok daha detaylı bilgiye Filecoin (FIL) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

The Graph (GRT), Ethereum ve benzeri ağlarda veri sorgulamaları için indeksleme protokolüdür. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve web3 ekosistemindeki uygulamalar için API ile veriler sunar. Verilerin genel erişime açık olmasına ihtiyaç duyan herkes, Subgraph olarak adlandırılan açık API'ları oluşturabilir ve yayınlayabilir. The Graph protokolü şu anda Ethereum blokzinciri ve dağıtık dosya saklama sistemi IPFS (InterPlanetary File System = Gezegenlerarası Dosya Sistemi) üzerindeki verileri indeksleyebilmektedir.

The Graph (GRT) hakkında çok daha detaylı bilgiye The Graph (GRT) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.

Enjin (ENJ), blokzincirini oyun sektörüne taşıyan popüler projelerden biridir. Enjin Ağı, blokzinciri tabanlı oyun ürünlerinden oluşan birbirine bağlı bir ekosistemdir. Enjin, kullanıcılara, web siteleri, oyun içi ürünler ve bu ürünleri takas edebilecekleri sanal mağazalar sunan sosyal bir oyun platformudur.

Enjin (ENJ) hakkında çok daha detaylı bilgiye Enjin (ENJ) Nedir? Nasıl Çalışır? yazısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery