USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları'na sabitlendiği belirtilen kriptopara birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase'in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC'nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları'nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC'nin fiyatının 1 ABD Doları'na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

USD Coin (USDC) Nasıl Çalışır?

Centre'ın açık kaynaklı ve şeffaf stabil kriptopara altyapısı, itibari paranın akıllı kontratlar ile etkileşim kurabilmesini sağlar ve yazılım geliştiricilere, parayı blokzinciri üzerinde kullanmak için elverişli bir yol sunar.

Regülasyonlarla düzenlenmiş ve lisanslı şirketler tarafından yönetilen Centre konsorsiyumu tarafından yönetilen USD Coin, kriptopara alım satım platformları ve USD Coin kullanmak isteyen işletmelerin Müşterini Tanı / Anti-Karapara Aklama prosedürlerine uyumludur.

Centre tarafından Ethereum ağında ERC-20 akıllı kontratı olarak üretilen USD Coin (USDC) Ethereum blokzincirini kullanmaktadır. Ethereum akıllı kontratlarını destekleyen cüzdanlar arasında transfer edilebilir.

USD Coin (USDC) Nasıl Alınır?

BtcTurk | Kripto'ya üye olarak Türk Lirası veya Tether (USD) ile kolayca USD Coin (USDC) alabilirsiniz.

USD Coin (USDC) Nasıl Saklanır?

USD Coin (USDC) Ethereum ağını kullanmaktadır. Ethereum ağına bağlanabilen ve ERC20 akıllı kontratları destekleyen cüzdanlarda USD Coin saklanabilir. Masaüstü, mobil, donanım veya çevrimiçi cüzdanlarda saklanabilir. İsterseniz bir kağıt cüzdan oluşturarak Ethereum (ETH) saklayabilirsiniz. Ethereum blokzincirinin tamamını indirmek isterseniz masaüstü Mist Browser uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak, blokzincirinin tamamını indirmek hem zaman alacaktır hem de internet kotanızı ve bant genişliğinizi tüketecektir. Üstelik işlem yapmak istediğinizde, zincirin tamamının senkronize olmasını beklemelisiniz.

Blokzincirinin tamamını senkronize etmek istemiyorsanız tarayıcı eklentilerini tercih edebilirsiniz. Metamask veya Brave tarayıcısının dahili web3.0 cüzdanı ile Ethereum, USD Coin (USDC) ve diğer ERC20 tabanlı kriptoparaları saklayabilirsiniz.

Ethereum cüzdanınızı akıllı telefonunuzda taşımak istiyorsanız mobil cüzdanları kullanabilirsiniz. Exodus, AtomicWallet, TrustWallet, Coinomi ve daha pek çok mobil cüzdanı deneyerek, size göre kullanımı kolay olan cüzdanı seçebilirsiniz. Akıllı telefonunuzda uygulama mağazasından mobil cüzdanları ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Çevrimiçi cüzdanları (internet sitelerini) kullanmak isterseniz Myetherwallet.com en tanınmış çevrimiçi Ethereum cüzdanıdır. Cüzdan seçerken dikkate etmeniz gereken en önemli konuların başında özel anahtarlar gelmektedir. Seçtiğiniz cüzdanın, 12-24 kelimelik özel anahtar kelime grubunu (seed veya anahtar kelimeler olarak da bilinir) size verdiğinden emin olmalısınız. Bu anahtar kelimeler cüzdanızı kurtarabilmeniz için tek çözümdür.

USDC Coin'i sürekli internete bağlı olmayan donanım cüzdanlarında da saklayabilirsiniz.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat