Tezgah Üstü İşlemler (OTC) Nedir?

OTC, İngilizce'deki "Over the Counter" teriminin kısaltılması ile oluşmuştur. Türkçe'de "tezgah üstü piyasa" anlamına gelmektedir. Tezgah üstü piyasa, organize olmamış piyasalarda gerçekleşen işlemlerdir. Tezgah üstü piyasalarda işlemler, alıcı ile satıcı arasında telefon, internet gibi araçlar ile gerçekleştirilir. Bu yazıda Tezgah Üstü İşlemler nedir ve BtcTurk’te şirketler kurumsal hesap açabilir mi sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kurumsal Firmalar Hesap Açmak İçin BtcTurk’e Başvuru Yapabilirler Mi?

Şirketler BtcTurk’te kurumsal hesap açılışı yapabilmektedir. Bunun için hesap açmak isteyen şirket yetkilisinin BtcTurk Destek Ekibi’ne erişerek “Kurumsal Hesap Açılışı Talep Formu” olarak sunulan belgeyi doldurması ve paylaşması gerekmektedir.
Talep formunda yer alan bilgilerin, Uyum Birimi tarafından incelenmesine takiben olumlu olarak sonuçlandırılan talepler, talep sahiplerine geri dönüş yapılarak sürece alınmaktadır.

Kurumsal Hesap Açmak İsteyen Şirketlerden Hangi Bilgi ve Belgeler Talep Edilir?

Kurumsal hesap açılışı sırasında şirketlerden; ticari sicil gazetesi, ana sözleşme, ortaklık yapısını gösteren belgeler, imza sirküleri gibi standart belgeler haricinde, BtcTurk tarafından iletilen bazı form ve belgelerin imzalı kopyaları talep edilmektedir.

BtcTurk’te Kurumsal Hesap Sahibi Olan Şirketler Hangi İşlemleri Yapabilir?

BtcTurk’te kurumsal hesap sahibi olan şirketler, BtcTurk ve BtcTurk | PRO platformlarından kriptopara alış satış, kriptopara yatırma çekme, Türk lirası yatırma çekme işlemlerini diğer BtcTurk kullanıcıların gerçekleştirdiği gibi gerçekleştirebilmektedir.

Henüz Yasal Bir Düzenleme Yapılmamış Olmasına Rağmen Türk Şirketleri Bitcoin Alıp Satabilir Mi?

BtcTurk platformunda kurumsal hesap sahibi olan şirketler, istedikleri zaman istedikleri tutarda kriptopara alım veya satım işlemi gerçekleştirebilmektedir. Şu anda kriptoparaları düzenleyen herhangi bir mevzuatın yürürlükte olmamasına rağmen BtcTurk platformunda yatırım yapmış olan kurumsal müşteriler bulunmaktadır. Kurumsal şirketler arzu ederlerse kriptopara yatırımı yapmakta serbesttirler. Bunun öncesinde şirketlerin mali müşavirlerinden veya bağlı bulundukları vergi dairesinden görüş almaları BtcTurk’ün şirketlere sunduğu bir öneridir.

BtcTurk Şirketlerin Kriptopara Alım Satım İşlemlerine Danışmanlık Hizmeti Veriyor Mu?

BtcTurk’te kurumsal hesap sahibi olan şirketler, hesap açılışı sırasında atayacakları yetkili kişinin e-mail ve telefon numarası bilgileriyle kurumsal hesaplarına giriş yaparak diğer BtcTurk kullanıcıları gibi alış satış, kriptopara yatırma, kriptopara çekme, Türk lirası yatırma, Türk lirası çekme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Kriptoparaları düzenleyen herhangi bir mevzuatın olmaması sebebiyle BtcTurk, herhangi bir alım satım danışmanlığı veya yatırım tavsiyesi vermemektedir.

BtcTurk'te şirketler kurumsal hesap açabilir mi,  BtcTurk'te kurumsal hesap sahibi şirketler hangi işlemleri yapabilir gibi soruların cevaplarını BtcTurk Kurumsal Müşteriler ve Tezgah Üstü İşlemler Direktörü Ozan Yeniçeri veriyor.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat