Terra (LUNA) Nedir? Nasıl Çalışır?

Terra, kullanıcıların itibari para birimlerine endeksli stabil kriptopara (stablecoin) oluşturmasını sağlayan bir blokzinciridir. Terra blokzinciri, 2018 yılında Do Kwon ve Daniel Shim tarafından kurulan Terraform Labs şirketinde geliştirilmiştir. LUNA, ağın yerleşik kriptopara birimidir.

Terra (LUNA) Nasıl Çalışır?

İnternet için programlanabilir para mottosu ile yola çıkan Terra, paydaşları tarafından kontrol edilen açık kaynaklı bir stabil kriptopara ağıdır. Terra, kullanıcıların itibari para birimlerine endeksli stabil kriptopara (stablecoin) oluşturmasını sağlayan bir blokzinciridir. Terra blokzincirinde akıllı sözleşme özelliği ile Dolar, Euro, Güney Kore Wonu gibi itibari para birimlerine endeksli stabil kriptopara birimleri oluşturulabilir. Terra ağında yer alan tüm stabil kriptopara birimleri, LUNA ile takas edilebilmektedir.

LUNA, Terra blokzinciri üzerinde oluşturulan stabil kriptoparaların fiyat oynaklığını dengeler. Ayrıca platformun yönetişiminde söz sahibi olmayı sağlar. Ayrıca yine ağ içindeki işlem ücretleri için de LUNA kullanılır. LUNA, DPoS (Delegated Proof of Stake) mutabakat protokolü ile kilitlenerek gelirden pay alım için de kullanılabilir.  

İtibari paralara endekslenen stabil kriptoparaların değerinin aynı olmasının sağlanması için talebe göre arzı artırılmakta ya da azaltılmaktadır. Bu arz talep dengesinin sağlanmasında LUNA kullanılmaktadır.

Terra (LUNA)’ya Nasıl Sahip Olunur?

Terra blokzincirinde, Proof of Stake (Hisse Kanıtı) protokolü kullanılmaktadır. Kullanıcılar ağdaki blokları onaylamak için sahip oldukları LUNA'ları kilitlerler. Ağın güvenliği sağlandığında karşılığında ödül olarak LUNA kazanılır. En yüksek miktarda LUNA kilitleyen düğümler, ağda doğrulayıcı olma hakkı kazanırlar. Bu kişiler ağın güvenliğini ve blokları doğrulayarak karşılığında LUNA kazanır.

Kullanıcıların LUNA kazanmak için başvurabildikleri bir diğer yöntem de delege etme işlemidir. LUNA, Delegated Proof of Stake yöntemi ile çalışan bir kriptoparadır. Kullanıcılar doğrulama işlemi gerçekleştirecek kadar LUNA’ya sahip olmadığında, sistem üzerinde anlaşacağı bir doğrulayıcıya kendisini temsil etme hakkı verebilmektedir. Doğrulayıcı kişi, belirli bir komisyon karşılığında doğrulama işlemi gerçekleştirir. Kullanıcı bu işlem ile doğrulayıcı olarak LUNA ödülünü kazanabilir.

Terra (LUNA) Nasıl Saklanır?

Merkezi olmayan finans platformu Terra’nın kriptoparası LUNA, Terra blokzincirinde üretilmiştir. Terra varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile LUNA bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

Terra (LUNA) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether (USDT) ile Terra (LUNA) alıp satmak için BtcTurk | PRO web sitesi veya BtcTurk | PRO mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk'e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk Lirası göndererek Terra (LUNA) alabilirsiniz.

Terra (LUNA) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Terra (LUNA)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman'ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Terra (LUNA) bölümünü izleyebilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery