Stacks (STX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Stacks, Bitcoin üzerinde daha iyi bir internet mottosuyla birlikte yenilenen isim ve imajıyla Bitcoin blokzincirinin gücüne, programlanabilir, merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı kontratları eklemeyi amaçlamaktadır. 2017 yılında Blockstack ismiyle hayata geçen proje, yatırım almak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan onay alan ilk kriptopara projesidir.

Projeyi hayata geçiren Blockstack PBC şirketi, bilgisayar bilimci Muneeb Ali ve yazılım mühendisi Ryan Shea tarafından 2013 yılında kuruldu. Stacks, Bitcoin blokzinciri ile eşzamanlı olarak çalışan ve akıllı kontratlar, merkezi olmayan uygulamalar ve dijital varlıklar üretebilmenize olanak sağlayan bir blokzinciri sunmaktadır. Proje, yazılım geliştiricilere, Bitcoin'den sonra üretilen daha ileri teknoloji blokzincirlerinin sahip olduğu gelişmiş özellikleri, Bitcoin blokzinciri ile birlikte kullanabilme olanağı sunar.

Stacks (STX) Nasıl Çalışır?

Stacks, Proof of Transfer (PoX - Transfer Kanıtı) olarak adlandırılan konsensüs mekanizmasını kullananan ilk blokzinciridir. Transfer Kanıtı mekanizmasında, blok üreticileri, Bitcoin blokzinciri üzerinde önceden belirlenmiş adres listesine Bitcoin transfer etmeleriyle belirlenir. Transfer Kanıtı madenciliği, İş Kanıtı (PoW - Proof of Work) madenciliğine benzer şekilde, bir öncü doğrulayıcıya ihtiyaç duyar. Her bir blok, sadece bir madenci tarafından üretilir.

Stacks (STX) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Stacks ağında madencilik yapmak için İş Kanıtı madenciliğinde olduğu gibi güçlü donanımlara ihtiyaç yoktur. Aynı zamanda, Hisse Kanıtı (PoS - Proof of Stake) madenciliğinin aksine, madencilerin belirli bir STX bakiyesi tutması zorunlu değildir. Madencilik yapmak isteyenlerin Bitcoin blokzincirine Bitcoin transfer etmesi yeterlidir. Çoğu blokzinciri ağında, madencilerin, blokzincirinin tamamını saklamaları zorunluyken Stacks ağında, madencilerin tüm zinciri senkronize etmeleri gerekmez. Herhangi bir Stacks bloğundan başlayarak kendi zincirlerini oluşturmaya başlayabilirler.

Her madencinin kendi bloğunu oluşturması, Stacks blokzincirinin çatallanarak çoğalacağını akıllara getirse de Stacks ağında çatallanmalar bozulmadan kurtulma mekanizması olarak kullanılır. Stacks zincirinde herhangi bir sorun yaşandığında ya da bir madenci hatalı bir blok ürettiğinde diğer madenciler, bunu tespit ederek Stacks blokzincirine, yeni ve geçerli bloklar ekleyebilirler. Çünkü, Stacks zincirindeki tüm işlemler aynı zamanda Bitcoin blokzincirine yazılır ve Stacks ağındaki herhangi bir sorun yaşanması durumunda, Stacks blokları, Bitcoin blokları içerisinde bulunabilir ve doğrulanabilir.

Stacks (STX) Nasıl Saklanır?

Stacks (STX) bakiyenizi yönetmek için Stacks'ın yazılım ekibi Hiro Systems tarafından geliştirilen masaüstü Stacks Wallet'ı kullanabilirsiniz. Stacks Wallet'ı masaüstü uygulaması olarak kullanabileceğiniz gibi, web tarayıcınıza eklenti olarak da yükleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuz için bir Stacks cüzdanına ihtiyacınız varsa iOS cihazlar için New Internet Labs'in geliştirdiği Stacks App'i kullanabilirsiniz. Xverse ise Android ve iOS cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir mobil cüzdan yazılımıdır.

Stacks (STX) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Stacks (STX) alıp satmak için BtcTurk | PRO web sitesi veya BtcTurk | PRO mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk'e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 6 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Stacks (STX) alabilirsiniz.

Stacks (STX) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Stacks (STX)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman'ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Stacks (STX) bölümünü izleyebilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat