Scam (Sahtekarlık) Nedir?

Bitcoin ve diğer kriptoparalara olan ilgi arttıkça, NFT, metaverse ve DeFi gibi farklı ve ilgi çekici kriptopara hizmet ve ürünleri çoğaldıkça, kullanıcıların sayısı arttığı kadar karşılaşılan ve yaşanan sahtekarlık ve dolandırıcılık olayları da artmaktadır. Kullanıcılar scam'lere karşı farkında olarak hem kripto varlıklarını hem de kullandıkları tüm platform ve web siteleri bilgilerini koruyabilirler. Bu yazıda sahtekarlık anlamında gelen scam nedir, Bitcoin ve kriptopara dünyasında ne gibi scam uygulamaları yapılmaktadır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Scam Nedir?

Çevrimiçi ortamda sahtekarlık, dolandırıcılık amaçlı yapılan girişimlere scam denir. İnternet üzerinde verilen hizmet ve ürünler çeşitlenip arttıkça scam metodları da artmaktadır. Onlarca scam yöntemi vardır. Sıklıkla başvurulan scam yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bitcoin ve Kriptopara Scam’leri Nelerdir?

Oltalama (Phishing) e-Postaları

Üyeliğinizin bulunduğu herhangi bir platform veya web sitesinden geliyormuş gibi gösterilen e-postalardır. Parolanızı sıfırlamak veya hesabınızla ilgili başka bir işlem yapmanız için sizi ikna etmeye çalışan ifadeler içerir. E-Posta içinde gönderilen kimlik avı amaçlı bir bağlantı aracılığı ile üyeliğinizin bulunduğu platform veya web sitesinde kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi ele geçirebilirler. Bu nedenle kripto varlıklarınızın güvenliği için aldığınız e-postaların doğruluğunu çeşitli yöntemlerle kontrol etmelisiniz.

BtcTurk'ün güvenlik önemleri ile oltalama saldırılarından nasıl korunabileceğinizi aşağıdaki yazıda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Oltalama (Phishing) Saldırılarından Nasıl Korunulur? | BtcTurk
Siber saldırganların en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan oltalama (phishing) saldırılarından nasıl korunulur?

Şantaj (Blackmail) e-Postaları

Kullanıcıları herhangi bir dosyası, kullanıcı bilgileri, fotoğraf albümünü gibi kişisel verilerini başkalarıyla paylaşmakla tehdit eden şantaj içerikli e-postalardır. Bu şantaj e-postasında yapmaması karşılığında belirli miktar Bitcoin veya başka bir kriptopara talep ederler. Blackmail’lerin büyük çoğunluğu aslı olmayan şantajlardır. Yine de internete bağlı şekilde kullandıkları tüm cihazların güvenliğini sağlamak ve verilerini çaldırmamak için önlemler almak, kullanıcıların kendi sorumluluğudur.

Sahte Alım Satım Platformu Web Siteleri ve Mobil Uygulama Cüzdanları

Bitcoin ve kriptopara kullanıcılarının sayısı arttıkça hizmet ve ürün sunan yeni alım satım platformları, mobil uygulama cüzdanlarının sayısı da artmaktadır. Gerçekten var olan platformlar elbette pazarlama iletişimi faaliyetleri kapsamında bir çok sponsorluk anlaşması, yarışma ve aktivite yapabilmektedir. Fakat dolandırıcılık amacıyla oluşturulan, sanki bir kriptopara alım satım platformu veya mobil uygulama cüzdanıymış gibi davranan web siteleri ve mobil uygulamaları, kullanıcılara çok cazip teklifler sunarak itibari para veya kripto varlıklar üzerinden dolandırıcılık yapabilirler. Bu sahtekarlığa karşı kullanıcıların hangi platformu kullanacakları veya nasıl bir mobil uygulama cüzdanı kullanacakları çok iyi araştırıp bilgi edinerek karar vermeleri gereken bir noktadır.

Türkiye’yi Bitcoin’le tanıştıran BtcTurk 8 yaşında
BtcTurk, 12 yıllık sektörde 8 yıldır uzman ekibi, altyapısı ve finansal gücüyle kullanıcılarının varlıklarını korumak için uluslararası standartlarda çalışıyor.

Ponzi Şemaları ve Ücretsiz Eşantiyonlar (Giveaways)

Sosyal medya veya diğer çeşitli kanallarından oluşturulan kampanya benzeri iletişim ile belirli bir miktar Bitcoin ya da diğer bir kriptoparayı onlara gönderme karşılığında çok kısa süre içinde bu miktarın 2 katını veya daha cazip bir miktarını geri göndermeyi vadederler. İnandırıcılığını arttırmak için çok ünlü tanınan birinin adına açılmış sahte sosyal medya hesaplarından bu iletişimi yaparlar. Bu tekliflere itibar etmemek ve hatta eğer bir sosyal medya hesabı ise şikayet etmek diğer kullanıcılara ulaşmalarını da engellemeye yardımcı olur.

Kötü Amaçlı Yazılımlar (Malware) ve Fidye Yazılımları (Ransomware)

Kötü amaçlı yazılımlar, kullanıcıların dijital ortamdaki özel anahtarlarına erişme olasılığına sahiptirler. Bilgisayarınıza farkında olmadan yükleyeceğiniz bir uygulama, denediğiniz bir program hatta arkadaşınızdan gelen bir fotoğraf bile sizi yazılım korsanlarının tuzağına düşürebilir. Örneğin sıcak veya soğuk cüzdan sağlayıcısından geldiğini düşündüğünüz bir e-posta göndererek, bilgilerinizi çalmak için girişimde bulunabilirler. Siz, yazılımı güncellediğinizi zannederken, kendi elinizle, korsan yazılımı yükleyerek, cüzdanınızı siber saldırganlara teslim edebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımların bir diğer yaptığı girişim ise bilgisayar ya da mobil cihazınızda yaptığınız kopyala-yapıştır işlemini maniple etmektedir. Bir kullanıcı aslında kriptopara göndermek istediği cüzdan adresini kopyalar fakat yapıştırma işlemini yaptığında kendi kopyaladığı değil kötü amaçlı yazılımın oluşturduğu farklı bir cüzdan adresini yapıştırır. Böylece gönderilen kriptopara kullanıcının istediği adrese değil yazılım korsanının cüzdanına gider.

Truva atı olarak adlandırılan fidye yazılımları ile bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleyebilir ve şifreyi çözmek sizden para talep edebilirler. Siz Bitcoin’lerinizi ve bilgisayarınızdaki diğer dosyaları kurtarmak için tahmin edeceğinizden fazla Bitcoin ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Dolandırıcılık Amaçlı Oluşturulan Kriptoparalar (Scam Coins)

Kriptoparaların birer çıkış noktası ve projesi olabilir. Bunların teknik detayları proje ekibinin hazırladığı White paper’larda yazılır ve kullanıcılara şeffaf şekilde sunulur. Her ne kadar her kriptopara uzun vade yol haritasını hazırlayıp sunsa da bazıları yalnızca pump dump yaparak yüksek miktarda kar yapıp ortadan yok olurlar. Dump gerçekleşirken satış işlemi yapmayan kullanıcı, bu kriptoparanın değeri 0’a yakınlaştığı ve daha sonra da ortadan kaybolduğunda para kaybetmiş olur.

Pump ve Dump Nedir? | BtcTurk
Bir kriptopara biriminin fiyatının kısa süre içinde hızlıca çıkmasını ve ardından düşmesini sağlamak için yapılan manipülatif işlemler, ilgili kriptoparanın fiyatına etki edebilir. Pump ve dump nedir sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bu yazı yazıldığı sırada CoinmarketCap verilerine göre 15.725 adet kriptopara vardır. Kullanıcıları, yatırım yaptıkları kriptoparayı iyice araştırmaları ve nereye yatırım yaptığından emin olmaları onların sorumluluğundadır. Bir "shitcoin" olan scam coin'ler paranızı tamamen kaybetmenize neden olabilir.

Bitcoin ve kriptoparalar ile shitcoin ve daha bir çok yeni kavram girdi. Bunlara göz atmak isterseniz aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bitcoin ve Kriptoparalar ile Hayatımıza Giren 10 Kavram
Bitcoin ve kriptoparalarla birlikte hayatımıza yepyeni finans ve yatırım kavramları girdi. Bu kavramlardan en yaygın 10’unu bu yazıda bulabilirsiniz. Hodl, Blok, Rekt, Balina, Yarılanma, FUD, Sats, Altcoin, Shitcoin, Shill

BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery