Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzuyla, bir e-posta grubunda yayınlanan “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makale ile tanıtılmıştır. Makaleyi yayınlayan Satoshi Nakamoto’nun, kimliği, doğum tarihi, cinsiyeti, nerede yaşadığı ve hatta hayatta olup olmadığı hala gizemini korumaktadır.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, kimliğini gizleyerek Bitcoin’in herhangi bir sahibi ya da merkezi yönetimi olmayan, bu sayede topluluğa ait bir kriptopara birimi olabilmesini sağlamıştır. Bitcoin, kriptopara ekosistemindeki beş binden fazla kriptopara içerisinde, bu özelliği ile dünya genelinde kabul edilen bir kriptopara olmayı başarmıştır.

Nakamoto, bir ödeme yöntemi olarak tasarladığı Bitcoin’in herkesin güvenebileceği şekilde çalışmasını sağlayacak blokzincirini anlattığı makaleyi yayınladıktan sonra, Bitcoin blokzinciri ile iletişim kuracak, Bitcoin’in transfer ve işlemlerin doğrulanabilmesini sağlayacak yazılımı geliştirmek için çalışmıştır.

3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin blokzincirinin başlangıç bloğunu üreterek, blokzincirinin ve Bitcoin ödeme yönteminin çalışma şartlarını belirlemiştir. Bitcoin blokzincirini başlatan 0 (sıfır) numaralı ilk blok Genesis Block, varoluş bloğu veya sıfırıncı blok gibi çeşitli isimlerle de adlandırılmaktadır.

Bitcoin blokzinciri, 9 Ocak 2009 tarihinde üretilen ikinci bloktan itibaren hiç durmadan çalışmaya devam etmektedir.