Polkadot'u (DOT) Yakından Tanıyın

👨🏻‍💻  Polkadot, Ethereum'un eski yöneticilerinden Gavin Wood, Web3 Vakfı'nın Teknoloji Direktörü Peter Czaban ve yazılımcı Robert Habermeir tarafından geliştirildi.

☀️  2017’de yapılan ICO ile piyasaya çıktı.

📊  Proje için başlangıçta Ethereum platformunda 10 Milyon adet DOT üretildi.

💰  Yaklaşık 5 milyon adet DOT, 144 milyon Dolar karşılığında satıldı.

🚨Kasım 2017'de Parity cüzdanında ortaya çıkan bir zaafiyet nedeniyle milyonlarca Dolarlık Ethereum kullanılamaz hale geldi. Bu zaafiyetten en çok etkilenenlerden biri olan Polkadot, ICO'dan topladığı fonun yaklaşık %60'ını kaybetti.

🧬  Polkadot blokzinciri 26 mayıs 2020'de hayata geçti.

🔁  21 ağustos 2020'de gerçekleşen güncelleme ile dolaşımdaki DOT adeti 100 katına çıkartıldı ve dolaşımdaki DOT miktarı 1 milyar adedi aştı.

⛓  Polkadot, ana zincire paralel çalışan zincirler sayesinde yüksek ölçeklenebilirlik sağlar.

💵  En düşük fiyatı 2.69$ (20 Ağustos 2020), en yüksek fiyatı ise 6.84$ (1 Eylül 2020)

🏛  Polkadot projesi Parity Teknoloji tarafından geliştirilmekte ve Web3 Vakfı tarafından desteklenmektedir.

🔖  Adayları ve Doğrulayıcıları seçmek ve zincirin güvenliğini korumak için için NPoS (nominated proof-of-stake = Atanmış Hisse Kanıtı) mekanizmasını kullanır.

🧬  Ağ dört temel bileşenden oluşur: Düzenleyici Zincir, Parazincir (paralel çalışan blokzincirleri), Paraişlem (paralel zincire göre daha esnek ve ekonomik işlem modeli), Köprüler (diğer blokzincirlerinin bağlanmasına aracılık eder)

👨‍💼  Polkadot ağında Adaylık, Doğrulayıcılık, Sıralayıcılık ve Balıkçılık olmak üzere dört farklı mutabakat rolü, Konsey Üyeliği ve Teknik Komite olmak üzere de iki farklı yönetişim rolu bulunmaktadır.

⛓  Blokzinciri, yeni geliştirmeleri ve güncellemeleri yeni bir zincir oluşturmaya (hardfork) gerek kalmadan entegre edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

Biliyor musunuz?

BtcTurk | PRO'da Türk Lirası, Bitcoin ve Tether (USDT) ile Polkadot (DOT) alıp satabilirsiniz. BtcTurk'e üye değilseniz hemen üye olabilirsiniz. BtcTurk  | PRO mobil uygulamasını uygulama mağazanızdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

📲  iOS AppStore'dan indir
📲  GooglePlay'den indir
📲  Huawei AppGallery'den indir

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat