P2E Nedir? Blokzinciri Tabanlı P2E Oyunlar

P2E, İngilizce’deki “play to earn” teriminin kısaltılmasıdır. Türkçe’de “kazanmak için oyna” anlamına gelmektedir. Masaüstü veya mobil oyunlarda, oyuncular yaptıkları görevler sonucunda puan, coin, sanal para gibi ödüller kazanmaktadır. P2E oyunlarının ortaya çıkışı ile birlikte sanal ortamda kazanılan bu ödüller gerçek paraya çevirilebilmektedir. Bu iş modeli kullanıcıların oyun oynayarak ek gelir elde etmesine olanak sağlamıştır. Bu yazıda P2E nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Blokzinciri Tabanlı Oyun Nedir?

Dünyada oyun sektörünün gelişmesi ve blokzinciri teknolojisinin kullanımının yaygınlaşmaya başlaması ile oyun geliştiricileri, blokzinciri teknolojisine entegre olmaya başlamışlardır. Blokzinciri altyapısını kullanarak kullanıcılara zengin bir oyun deneyimi sunmak ve blokzinciri teknolojilerinden faydalanmak amaçlanmaktadır. Blokzinciri tabanlı oyunlarda, kullanıcıların oyun içerisinde yarattıkları ve kazandıkları varlıklar blokzincirinde saklanır. Böylelikle oyuncular, kazandıkları varlıklara gerçekten sahip olurlar. Blokzincirinde yer alan blokların değiştirilemez olması özelliğiyle oyuncuların verilerinin silinmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Blokzinciri tabanlı oyunlar arasında, kullanıcıların sahip oldukları varlıkları taşımaları mümkündür. Blokzinciri teknolojisi, oyuncular arasındaki varlık transferlerini kolaylaştırır ve oyuncuların kazandığı değerleri bloklara kaydeder. Blokzinciri tabanlı oyunlarda, gerçekleşen işlemlerin blokzincirinde denetlenebilir olması sebebiyle hile yapılması olasılığı düşüktür. Aynı zamanda blokzinciri tabanlı oyunlarda P2E iş modeli kullanılarak oyunculara gelir elde etme imkanı sunulmaktadır.

P2E (Play to Earn) Oyun Nedir?

Play to earn, oynadıkça kazanma sistemi ile çalışmaktadır. Oyuncular, hobi olarak yaptıkları oyun oynama aktivitesiyle hem eğlenebilmekte hem de bir gelir modeli oluşturabilmektedir. Kullanıcılar, düzenli oyun oynayarak gelir elde edebileceği jetonlar kazanabilmektedir. Proje geliştiricileri de oyunlarını bu iş modeline uygun bir şekilde yayınlanayarak bir pazarlama metodu oluşturmaktadır. Play to earn iş modeli, uzun bir süredir var olmasına rağmen blokzinciri teknolojisinin kullanımının artması ve kriptoparaların yaygınlaşması ile daha fazla uygulanmaya başlanmıştır.

P2E Oyunları Nasıl Çalışır?

Oyuncular, oyun içerisinde harcadığı süreye göre P2E iş modeli ile ödüllendirilebilmektedir. Kullanıcılar, oyun içerisinde belirlenen görevleri tamamlayarak oyun içi kriptoparalar kazanabilir. P2E oyunları içerisinde NFT’ler de bulunmaktadır. Bu NFT’ler oyun içi karakterlerden veya oyun içerisinde yer alan kart gibi materyallerden oluşmaktadır. Oyuncular bu NFT’leri kazanarak gelir elde edebilmektedir.

BtcTurk | PRO'da Yer Alan P2E Oyun Projeleri

AXS - Axie Infinity

Blokzincirinin oyun sektöründe kullanıldığı projelerden biri olan Axie Infinity, blokzinciri tabanlı savaş oyundur. Oyuncular, Pokemon benzeri dijital yaratıklar (Axie'ler) sahiplenerek, bu Axie'leri yetiştirebilir, alıp satabilir ve rakipleri ile savaştırabilir.

Axie Infinity, Ethereum blokzincirini kullanan, blokzinciri tabanlı bir oyundur. Platformunun ana dijital varlığı AXS Ethereum blokzincirinde oluşturulmuş bir ERC20 akıllı kontrattır. Oyunun temel taşlarından biri olan Axie'ler ise blokzinciri tabanlı oyunlar ve NTF'ler için tercih edilen ERC-721 akıllı kontratı olarak oluşturulmuştur.

Decentraland (MANA)

Decentraland sanal dünyasının 3 boyutlu, gezilebilir ve sınırlı alanı LAND olarak adlandırılır. LAND, Ethereum blokzincirinde ERC721 formatında akıllı kontrat olarak üretilmiş benzersiz bir dijital varlıktır (NFT). Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, Decentraland dünyası da parsellere ayrılmıştır. Bu parseller, Decentraland'ın dijital varlığı MANA ile satın alınabilir. Kullanıcılar, satın aldıkları alanlarda uygulamalar geliştirebilirler.

Gala (GALA)

Gala, oyuncular için çeşitli kategorilerde oyunlar geliştirir. Bu oyunları, Gala'nın web tabanlı oyun platformu üzerinden satın alabilir veya ücretsiz / deneme sürümü versiyonlarına Gala web uygulamasından ulaşabilirsiniz. Oyunlara erişim sağlayabilmek için Gala web uygulamasında ücretsiz bir oyuncu hesabı açabilirsiniz. Oyun içi ürünlere Gala web uygulamasındaki Store (mağaza) bölümünden ulaşabilirsiniz. Oyun içi ürünleri ya da satışa çıkartılan oyun karakterlerini satın alabilmek için Gala web uygulamasında Ethereum cüzdanı kurulumu yapmalı ve hesabınıza GALA ve ETH transfer etmelisiniz.

The Sandbox (SAND)

The Sandbox, blokzinciri tabanlı sanal dünya oyun platformudur. Oyunculara, Metaverse olarak adlandırılan sanal gerçeklik destekli oyun dünyasında, sanal yaşam deneyimi oluşturmak, oyun içi ürünler üretmek ve bu ürünlerden gelir elde etme olanağı sunar.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat