Kriptoparalar ve Teknik Dokümanları

Teknik Doküman (Whitepaper)

Teknik doküman (whitepaper) bir ekip veya şirketin çıkartacağı ürünün amacını, kapsamını, getireceği yenilikleri ve teknik detaylarını yazıp yayınladığı belgedir. Kriptoparalar için yayınlanan teknik dokümanların amacı da budur. Çıkış noktası, transfer işlemlerinin doğrulanmasında kullanılan konsensüs mekanizması, kriptopara üretimi ve dağılımı gibi bilgileri içeren bu doküman, hem proje ile ilgilenecek yatırımcıların ve teknoloji ekiplerinin, hem işlemleri doğrulayan kriptopara madencilerinin, hem de kullanıcıların anlayacağı şekilde yazılır.

BtcTurk | PRO'da TRY, USDT ve BTC karşılığında alıp satabileceğiniz 13 kriptoparanın teknik dokümanlarına erişebileceğiniz kaynakları sizin için listeledik.

Bitcoin (BTC) ve Teknik Dokümanı

Bitcoin 31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto rumuzuyla Kriptografi Yazışma Grubu isimli bir e-posta grubunda yayınlanan “Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı teknik doküman ile ortaya çıkmıştır. 31 Ekim 2020’de Bitcoin Teknik Dokümanı’nın 12. yılını kutlarken, Satoshi Nakamoto’nun önerdiği elektronik para sisteminin dünya genelinde kullanılabilen bir ödeme yöntemi haline geldiğini söylemek mümkün.

Bitcoin teknik dokümanına https://bitcoin.org/bitcoin.pdf bağlantısından erişebilirsiniz.

DASH ve Teknik Dokümanı

2014 yılında başlayan Dash projesi, başlangıçta hız ve kullanıcılar arasında kolayca takas edilebilir olmaya odaklanarak nakit paraya pratik bir alternatif olmayı amaçlamıştır. Dash, hem çevrimiçi hem de fiziksel satış noktalarında kullanıma uygun olarak tasarlanmış düşük işlem ücretli bir kriptopara olan Dash, aynı zamanda gizliliğe ve kullanılabilirliğe de odaklanmıştır.

DASH ile ilgili detayları bulabileceğiniz teknik dokümana https://github.com/dashpay/dash/wiki/Whitepaper bağlantısından erişebilirsiniz.

EOS ve Teknik Dokümanı

EOS, yüksek transfer hızı ve esnekliğe sahip açık kaynaklı blokzinciri protokolüdür. EOS'u diğer blokzinciri platformlarından ayıran en temel özellik, EOS'un blokzinciri üzerine kurulmuş bir işletim sistemi gibi kurgulanmasıdır.2017'de tanıtıldığından beri iş dünyasının etkin biçimde kullanabileceği ilk blokzinciri platformu olarak bilinen EOS’un teknik dokümanına https://github.com/EOSIO/Documentation/blob/master/TechnicalWhitePaper.md sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ethereum (ETH) ve Teknik Dokümanı

Ethereum, bilgisayar programcıları Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından hayata geçirilen açık kaynaklı bir dağıtık hesaplama platformudur. Ethereum, Blockchain tabanlı yapısının yanı sıra, "akıllı sözleşme" isimli bir bilgisayar protokolünü desteklemektedir.

Ethereum projesi 2015’te hayata geçirilmiş olsa da teknik dokümanı ilk olarak 2013’te yayınlanmış ve günümüze kadar da bir çok versiyon almıştır. En güncel teknik detayların topluluklar tarafından geliştirilen projelerin de yer aldığı Ethereum teknik dokümanına projenin internet sitesinden erişilebilir: https://ethereum.org/en/whitepaper/

LINK, Chainlink ağının kriptopara birimidir. Ethereum platformunda üretilmiş bir ERC-20 akıllı kontrat jetonudur. Chainlink, akıllı kontratlara, harici veri bağlantısı sağlayan merkezi olmayan uzman ağ olarak geliştirilmiştir. Bu sayede, blokzincirinde yer almayan veriler, güvenli ve doğrulanabilir akıllı kontratlar ile ilişkilendirilebilmektedir. Chainlik, API (Uygulama Programlama Arayüzü) ile akıllı kontratlar arasında, merkezi olmayan güvenilir bağlantı sağlamaktadır.

Chainlink ağı ve LINK kriptopara birimine ait detayları bulabileceğiniz teknik dokümana https://link.smartcontract.com/whitepaper adresinden erişebilirsiniz.

Litecoin (LTC) ve Teknik Dokümanı

Altyapısı ve teknik ayrıntılarıyla Bitcoin ile çok büyük benzerlikler taşıyan Litecoin (LTC) 2011’de eski bir Google yazılımcısı olan Charlie Lee tarafından piyasaya sürüldü. Lee’nin “Gümüş Bitcoin” ifadesini kullandığı Litecoin, eşten eşe bir kriptopara ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Altyapısı ve teknik ayrıntılarıyla Bitcoin ile çok büyük benzerlikler taşımaktadır.

LTC için yayınlanmış teknik dokümana https://litecoin.info/index.php/Main_Page sayfasından ulaşabilirsiniz.

NEO ve Teknik Dokümanı

Varlıkları dijitalleştirmek için blokzinciri teknolojisi ve bu varlıkların yönetimini otomatikleştirmek için akıllı kontratları kullanan NEO (eski adıyla Antshares), 2014 yılında Da HongFei ve Erik Zhang tarafından kurulmuş, açık kaynaklı bir blok zinciri merkezi olmayan uygulama platformudur. Ölçeklenebilir bir dağıtık ağ ve dijital sözleşmeleri bir araya getirerek dijital dünya için "Akıllı Ekonomi" oluşturmayı amaçlamaktadır. Proje 2014 yılında Antshares ismiyle geliştirilmeye başlanmış ve kaynak kodları 2015'te yayınlamıştır. 2017'de ise "Akıllı Ekonomi" olarak güncellediği vizyonuyla beraber NEO olarak yeniden adlandırılmıştır.

NEO’nun teknik dokümanına https://docs.neo.org/docs/en-us/basic/whitepaper.html bağlantısından ulaşabilirsiniz.

TRON (TRX) ve Teknik Dokümanı

TRON, TRX kriptopara birimine dayanan, Blockchain tabanlı merkezi olmayan uygulamalar için bir işletim sistemidir. TRON ağı, sunduğu yüksek işlem kapasitesi, ölçeklenebilirlik ve ulaşılabilirlik seçenekleri ile güçlü bir altyapı sunmaktadır. 2014 yılında ortaya çıkan proje için en önemli adım 2017’de Justin Sun önderliğinde Singapur’da TRON Vakfı’nın kurulması ile gerçekleşmiştir. TRON blokzincirinin Varoluş Blok’u (Genesis Block) 25 Haziran 2018’de oluşturulmuştur.

TRON ve TRX için yazılmış teknik dokümana https://tron.network/static/doc/white_paper_v_2_0.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tether (USDT) ve Teknik Dokümanı

Tether (USDT), itibari paralarla kriptopara birimleri arasında bir köprü görevi gören, üreticisi Tether şirketi tarafından değeri 1 Amerikan Doları’na sabitlenmiş bir kriptopara birimidir. Fiyatı, bir para birimine veya altın, gümüş gibi değerli bir varlığa sabitlenmiş kriptoparalar stabil/sabit fiyatlı kriptopara birimi olarak da adlandırılmaktadır. Piyasa hacmi bakımından en büyük kriptopara birimi olan Bitcoin ile gerçekleştirilen ticaret işlemlerinin yüzde 80’den fazlası Tether (USDT) ile yapılmaktadır.

2014'te RealCoin adıyla ortaya çıkan sabit fiyatlı kriptopara biriminin ismi 2015’te Tether olarak değiştirilmiştir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan stabil kriptopara birimidir. Tether için yayınlanan teknik dokümana https://tether.to/wp-content/uploads/2016/06/TetherWhitePaper.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Stellar Lumens (XLM) ve Teknik Dokümanı

Stellar Lumens (XLM), bankalar, ödeme sistemleri ve bireyler arasında düşük ücretli transferler yapılmasına olanak tanıyan Blockchain tabanlı bir dağıtık defter ağı olan Stellar ağının kriptopara birimidir. 2014’te Joyce Kim ve Jeb McCaleb tarafından hayata geçirilen Stellar ağı Stellar.org isimli kâr amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından yönetilmektedir.

Projenin çıkışında odaklanılan tüm detayları bulabileceğiniz teknik dokümana https://assets.website-files.com/5deac75ecad2173c2ccccbc7/5df2560fba2fb0526f0ed55f_stellar-consensus-protocol.pdf bağlantısından erişebilirsiniz.

Ripple-XRP (XRP) ve Teknik Dokümanı

Ripple, geleneksel finans sisteminde gerçekleştirilen para transferlerinde var olan düşük işlem hızı ve yüksek maliyet gibi problemlere hızlı, düşük maliyetli ve tüm dünyada kullanılabilecek adil bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla Ripple protokolü 1970'li yılların başında ortaya çıkan SWIFT sisteminin yerini almayı hedeflemektedir. Ripple ağının kriptopara birimi XRP'dir. Ancak Ripple ağını kullanan banka ve ödeme kuruluşları, işlemlerini XRP kriptopara birimi ile gerçekleştirmezler.

Ripple ağı ve XRP kriptopara birimi hakkında daha detaylı bilgi için teknik dokümana https://ripple.com/files/ripple_consensus_whitepaper.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Cosmos (ATOM) ve Teknik Dokümanı

Cosmos ağı, “blokzincirlerinin interneti” (IoB) olarak tanımlanmaktadır. Cosmos ağı, farklı blokzincirlerini birbirine bağlayabilmektedir. Bu nedenle projenin çıkışındaki odak noktası kendi ağına öncelik vermek yerine, etkinliği kolaylaştıran hiçbir merkezi taraf olmadan programlı olarak veri paylaşabilen bir ağlar ekosistemini teşvik etmek olmuştur.

2017’de yapılan ICO ile satışa çıkan ATOM, Cosmos ağı’nın teminat kanıtı bir blok zinciri olan Cosmos Hub’ın kriptopara birimidir ve teknik dokümanına https://cosmos.network/cosmos-whitepaper.pdf adresinden erişebilirsiniz.

Tezos (XTZ) ve Teknik Dokümanı

Tezos, yazılım geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilemeyen merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı kontratlar oluşturabilecekleri, açık kaynaklı bir blokzinciri platformudur. Tezos blokzincirini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, blokzincirinin kendi kendini geliştirebilmesi ve bölünmeye gerek kalmadan değişebilmesidir.

Tüm Tezos (XTZ) sahiplerinin protokol yönetimine katılabildiği Tezos, demokratik blokzinciri ekosistemi olarak tanımlanmaktadır. Tezos için yazılmış teknik dokümana https://tezos.com/static/white_paper-2dc8c02267a8fb86bd67a108199441bf.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Cardano (ADA) ve Teknik Dokümanı

Cardano, akıllı kontratlar için açık kaynak kodlu bir blokzinciri platformudur. ADA ise Cardano platformunun kriptopara birimidir.

2015’te geliştirilmeye başlanan Cardano platformu 2017’de Ethereum ve BitShares’in de kurucu ortaklarından olan Charles Hoskinson tarafından hayata geçirilmiştir.

Cardano’nun geliştiricileri ADA’nın 3. Nesil bir kriptopara birimi olduğunu savunmaktadır ve bilimsel bir felsefeden evrilen ve araştırmaya öncelik tanıyan bir yaklaşımla geliştirilen ilk merkeziyetsiz blokzinciri olma özelliği taşımaktadır. Cardano ve ADA’nın çıkış noktası ve diğer detaylarının yer aldığı teknik dokümana https://why.cardano.org/en/introduction/motivation/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve diğer kriptoparaları BtcTurk | PRO web sitesi ve BtcTurk | PRO mobil uygulaması aracılığıyla profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını iOS cihazlar için AppStore, Android cihazlar için GooglePlay ve Huawei cihazlar için AppGallery uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat