Kriptoparalarda Dolaşımdaki Arz ve Toplam Arz Nedir?

Kriptoparalarda arz miktarları, bir kriptoparanın en fazla ne kadar üretilebileceğini ve üretilen kriptoparaların ne kadarının piyasada dolaşımda olduğunu belirtir. Arz miktarları, kriptoparaların değerlerini etkileyen önemli bir etkendir. Bu yazıda dolaşımdaki arz ve toplam arz nedir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Kriptoparalarda Dolaşımdaki Arz ve Toplam Arz Arasındaki Fark Nedir?

Kriptoparalarda dolaşımdaki arz ve toplam arz birbirinden farklı iki kavramdır. Dolaşımdaki arz, piyasada işlem gören ve kullanıcıların alım satım yapmasına açık olan kriptoparaları ifade eder. Toplam arz ise bir kriptopara biriminin dolaşımda olan ve henüz piyasaya sürülmemiş miktarının toplamını belirtmektedir.

Kriptoparalarda Toplam Arz Nedir?

Toplam arz, bir kriptopara biriminin dolaşımdaki arzı ile üretilmiş ancak piyasaya sürülmemiş miktarının toplamını belirtir. Toplam arz, mevcutta var olan kriptopara biriminin toplam sayısını ifade eder ancak toplam arzdaki bütün kriptoparalar dolaşımda olmayabilir. Dolaşımda olmayan bu miktarlar, kilitlenebilir veya özel satış ile yatırımcılara sunulabilir. Dolaşımda olmayan bu miktarlar, kriptopara biriminin değerini etkilememektedir.

‼️
Bitcoin gibi oluşturulabilecek maksimum arzı, ilk günden yazılımındaki algoritma ile belirlenmiş olan sınırlı arza sahip diğer bazı kriptopara birimleri de vardır.
Bitcoin'in maksimum toplam arzı 21 milyon BTC ile sınırlandırılmıştır.
Sınırlı Arz Nedir? Ne Sağlar başlıklı yazımızda konuyla ilgili önemli detayları okuyabilirsiniz. 

Kriptoparalarda Dolaşımdaki Arz Nedir?

Dolaşımdaki arz, bir kriptopara biriminin dolaşımda olan miktarını belirtir. Dolaşımdaki arz, kriptopara alım satım platformlarında ve kullanıcıların elinde dolaşımda olan miktardır.

Dolaşımdaki Arzın Kriptopara Değerine Etkisi

Arz talep dengesi kriptoparalarda fiyat hareketlerinin oluşmasına etki eden önemli bir faktördür. Bir kriptopara biriminin dolaşımdaki arz miktarına, toplam arzdan ekleme gerçekleştiğinde kriptoparanın değerinde düşüşler gerçekleşebilir. Arz talep ilişkisi bakımından piyasada bulunan kriptopara miktarı arttıkça kriptoparanın değeri olumsuz etkilenebilir.

Kriptoparaların fiyat değişimleri hakkında daha detaylı bilgilere Kriptoparalar Nasıl Değer Kazanır? içeriğinden ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | Kripto'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat