Dogecoin (DOGE) Nedir? Nasıl Çalışır?

Dogecoin (DOGE) internet üzerinde popüler olmuş ve kalıplaşmış köpek (doge) temalı içeriklerden* doğan bir kriptoparadır. Logosunda Japon avcı köpeği Shiba Inu bulunan Dogecoin, 2013 yılında "şaka parası" olarak üretilmiş bir Litecoin çatallanmasıdır. Dogecoin, Reddit ve benzeri topluluk sitelerinde bahşiş vermek, ödeme yapmak için yaygın olarak kullanılan kriptoparalardan biridir.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Çalışır?

Dogecoin (DOGE), Litecoin blokzincirinin çatallanması (fork) ile oluşturulmuştur. Litecoin gibi Scrypt şifreleme algoritmasını kullanır. Bu sayede Bitcoin'e kıyasla zorluk seviyesi daha düşüktür ve bloklar 1 dakika içerisinde doğrulanabilir. Dogecoin, Litecoin blokzincirinden üretilmiş olsa da arzı sınırlandırılmamıştır.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, bilgisayarların işlemcileri (CPU), grafik kartlarının işlemcileri (GPU) ve yüksek işlemci gücü kapasiteli ASIC madencilik cihazları ile üretilebilir. Ancak zorluk seviyesindeki artışlar nedeniyle, bilgisayar işlemcileri veya grafik kartları ile Dogecoin madenciliği yapmak karlılık açısından verimli değildir. Yeterli altyapı ve donanıma sahipseniz madenciliği tek başına yapabileceğiniz gibi, madencilik havuzlarına işlemci gücü atayarak da Dogecoin (DOGE) madenciliği yapabilirsiniz.

Blok doğrulama süresinin 1 dakika olduğu Dogecoin blokzincirinde her blokta 10.000 DOGE blok ödülü dağıtılmaktadır.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Saklanır?

Dogecoin (DOGE) bakiyenizi yönetmek için masaüstü Multidoge cüzdanını kullanabilirsiniz. Multidoge yazılım cüzdanı, hızlı senkronizasyon seçeneği ile Dogecoin blokzincirinin tamamını bilgisayarınızda saklamadan, Dogecoin transfer işlemleri yapabilmenizi sağlar. Dogecoin Core cüzdanı ise Dogecoin blokzincirinin tamamını senkronize etmenizi sağlayan yazılım cüzdanıdır.

Akıllı telefonunuzda Dogecoin bakiyenizi yönetmek için Trustwallet veya Exodus mobil cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Ledger donanım cüzdanı da Dogecoin'i desteklemektedir.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Dogecoin (DOGE) alıp satmak için BtcTurk | PRO web sitesi veya BtcTurk | PRO mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk'e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 6 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Dogecoin (DOGE) alabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

(*) Popüler olan kalıplaşmış internet içerikleri İngilizce meme kelimesi ile tanımlanmaktadır. Dogecoin'in logosu olan Shiba Inu, internette popüler bir köpek görselidir.
BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat