Zorluk Bombası (Difficulty Bomb) Nedir?

Ethereum blokzincirindeki madenciler, Proof of Work (İş Kanıtı) protokolü ile madencilik işlemini gerçekleştirirler. Proof of Work, madencilerin hesaplama gücüne göre blokların doğrulandığı bir madencilik protokolüdür. Proof of Work protokolünde, blokzincirindeki madencilerin sayısının artması ile işlemlerin gerçekleştirilmesi daha maliyetli ve daha yavaş hale gelmektedir. Zorluk bombası (difficulty bomb), blokzincirine katılan madencilerin sayısının günden güne artmasıyla, bloklardaki işlemlerin doğrulanma sürecinin neredeyse imkansız olacağı seviyeyi ifade eder. Bu yazıda zorluk bombası nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Zorluk Bombası (Difficulty Bomb) Nedir?

Zorluk bombası, blokzincirinde zorluğun ciddi oranda artması ve bloklardaki işlemleri doğrulamanın neredeyse imkansız olduğu zorluk seviyesini ifade eder. Ethereum blokzincirinde zorluk bombasının aktif olacağı dönem “buzul çağı” olarak da ifade edilmektedir.

Zorluk Bombası ve Ethereum Madenciliği

Ethereum blokzincirinde yapılan işlemlerin zorluğu günden güne artmaktadır. Ethereum blokzincirinde, zorluk bombasının aktif olmasını önlemek amacıyla ağda çeşitli güncellemeler yapmaktadır.

Zorluk bombasını ertelemek amacıyla yapılmış olan güncellemelerden birisi olan Ethereum Arrow Glacier güncellemesi hakkındaki detaylara Ethereum Arrow Glacier Güncellemesi Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat