Bulut Madenciliği (Cloud Mining) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kriptopara madenciliğini denemek istiyorsunuz ancak bu konuda yeterli donanıma ya da bilgi birikimine sahip değil misiniz? Bulut madenciliği sizin için çözüm olabilir.

Kriptopara ekosisteminde madencilik kısaca, kriptopara transferlerinin doğrulanması ve kriptopara üretilmesi sürecidir. Bu süreç, işlemcilerin hesaplama gücü kullanılarak matematik problemlerinin çözülmesi ve blokzincirinin halkasını oluşturan blokta yer alan transfer işlemlerinin doğrulanmasını kapsar.

Özellikle Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi yüksek işlemci gücü gerektiren madencilik türlerinde, donanım satın almanız, bu donanım çalıştırabilecek kapasitede elektrik gücüne ve altyapısına sahip olmanız, cihazları depolayacak uygun bir alanınızın olması gerekir. Aynı zamanda, yüksek işlemci gücü gerektiren hesaplama işlemi sırasında, ısınan cihazları ve ortamı soğutacak, sıcak havayı tahliye edebilecek bir soğutma - tahliye sistemine de ihtiyaç duyulur. Bunları yanı sıra madencilik cihazlarını çalıştırabilecek ve bu cihazları yönetebilecek teknik bilgi ve zamana da gereksinim duyulmaktadır.

Bulut madenciliği, tüm bu zorlukları üstlenen, satın alma, konumlandırma, soğutma, cihaz bakımı gibi kriptopara madenciliğinin tüm aşamalarını yöneten şirketler tarafından kullanıcılara sunulan madencilik hizmetidir. Bulut madenciliğinde, kullanıcılar, hizmeti sunan kuruluşlardan işlemci gücü kiralar ve bu işlemci gücüne karşılık gelen pay oranında madencilik geliri kazanırlar. Bulut madencilik şirketleri ise donanım satın alma, elektrik gideri, soğutma, yönetim ve diğer masraflar karşılığında kullanıcılarını ücretlendirir.

Bulut madenciliği yapmaya karar vermeden önce, bulut madencilik şirketlerini iyi araştırmak, sözleşme şartlarını ve sözleşmelerde yer alan ekstra masrafları iyi öğrenmek gerekir. Bulut madencilik şirketlerinin, donanım, yazılım, elektrik, soğutma ve yönetim gibi çeşitli giderleri, kullanıcılarına sundukları sözleşmeler ile karşıladıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte, madenciliğini yapmayı planladığınız kriptoparanın piyasa değeri, olası fiyat dalgalanmalarında ve üretimin zorluk seviyesindeki olası artışlarındaki gelir kaybını da dikkate almalısınız.


Biliyor musunuz?

BtcTurk'e üye olduktan sonra banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat