Bitcoin White Paper Türkçe Seslendirmesi: Bitcoin'i Anlamak İçin İlk Adım

White paper'ın (teknik doküman) Satoshi Nakamoto tarafından 31 Ekim 2008'de bir kriptografi mesajlaşma grubuna gönderilmesinin ardından geçen 14 yılda Bitcoin artık ekonomi haberlerinde altın, döviz, hisse senetleri gibi klasik finans enstrümanlarıyla birlikte anılıyor ve hatta bir ülkenin para birimi olarak kabul görüyor.

Bitcoin white paper'ını okumak bir çok kişi için Bitcoin ve onun yenilikçi teknolojisi hakkında daha bütünsel bir anlayışa doğru attıkları ilk adım olacaktır. White paper'ı okumak, sunduğu çözüm ve değer önerilerini anlamak, para ve bankacılık ile nasıl etkileşimde bulunduğumuzu sonsuza kadar dönüştürmeye yardımcı olmaktadır.

Bu nedenle, Bitcoin teknik dokümanının orijinali, Türkçe de dahil farklı 40 dile çevrilmiş versiyonlarının yanı sıra Türkçe seslendirmesi de yine Bitcoin'in benzersiz özelliklerini anlamak için faydalı bir kaynak olacaktır.

White paper (teknik doküman) yazılması yalnızca Bitcoin ve kriptoparalara özgü bir dokümantasyon değildir. Öte yandan kriptopara dünyasında bu teknik disiplinin öncüsü Satoshi Nakamoto’nun 31 Ekim 2008’de yayınladığı Bitcoin white paper’ı olmuştur.  Bitcoin’den sonra geliştirilen her kriptopara projesinde bir teknik doküman hazırlanmış ve projenin web sitesinde yayınlanmıştır. White paper nedir, nasıl yazılır, hangi kısımlardan oluşur gibi soruların detaylı yanıtları için White Paper (Teknik Doküman) Nedir? içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin teknik dokümanını Yalın Alpay'ın sesinden Türkçe dinlemek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Spotify
Soundcloud
YouTube

Bununla brilikte Bitcoin Teknik Dokümanı'nın orijinaline https://www.btcturk.com/bitcoin.pdf adresinden ve Türkçe çevirisine https://cdn.btcturk.com/bitcoinTR.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat