Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da kişiler tarafından yayınlanan makale ile blokzinciri tabanlı bir ödeme yöntemi ve dijital para birimi olarak sunulmuştur. İlk defa, 2 adet pizza için ödeme aracı olarak kullanılması, Bitcoin'i gerçek bir para birimi yerine kullanabilmenin kapısını aralamış olsa da dalgalı fiyat hareketleri Bitcoin'in "para gibi" kullanılmasının önünde engel oluşturmaktadır. Ancak, Bitcoin için "değer saklama aracı" ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır. Sürekli yükselen veya düşen fiyatına rağmen Bitcoin, günümüzde insanların yatırım aracı olarak kullandığı enstrümanlar arasındaki yerini almıştır.

Peki, Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin alabilmek için ne yapmak gerekir? Tüm adımları bu makalede derledik.

BtcTurk'te Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alabilmek için bir BtcTurk hesabına sahip olmalısınız. BtcTurk hesabınız yoksa, BtcTurk ana sayfasında veya BtcTurk Mobil uygulamasında (iOS, Android) Yeni Üyelik butonuna tıklayarak kısa sürede BtcTurk'e üye olabilirsiniz.

Geçerli bir BtcTurk hesabınız varsa Üye Girişi butonuna tıklayarak üye girişi yapmalısınız. BtcTurk | PRO web sitesi, BtcTurk | PRO mobil uygulaması veya BtcTurk mobil uygulaması üzerinden yeni üyelik oluşturduysanız, aynı üyelik bilgileri ile BtcTurk'ü kullanabilirsiniz.

2 Aşamalı Doğrulama Kodu’nu girdikten sonra tüm işlemlerinizi Panel’den gerçekleştirebilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra, Türkiye’deki herhangi bir bankada, adınıza açılmış bir vadesiz Türk Lirası hesabından veya BDDK lisanslı ödeme kuruluşu Papara’dan, BtcTurk hesabına 10 TRY ve üzeri para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

TL Cüzdanı sayfasından ulaşabileceğiniz Akbank, Denizbank Fibabanka, Vakıfbank veya Ziraat Bankası hesaplarımıza, bu bankalardaki hesaplarınızdan havale ile 7/24 Türk Lirası yatırabilirsiniz. Türkiye’deki diğer bankalardan, hafta içi 16.45’e kadar Akbank, Fibabanka, Denizbank ve Ziraat Bankası hesaplarımıza EFT ile Türk Lirası transfer edebilirsiniz. Geçerli havale ve EFT ile para transferleri, kısa süre içerisinde BtcTurk hesabınızdaki TL bakiyenize eklenecektir. Papara cüzdanınızdaki e-paranızı, BtcTurk hesabınıza 7/24 transfer edebilirsiniz.

Adınıza kayıtlı bir vadesiz TL hesabından yapacağınız Türk Lirası transferi, BtcTurk hesabınıza aktarıldıktan sonra, Panel’den Bitcoin satın alabilirsiniz. Türk Lirası bakiyenizle Bitcoin alabilmek için ödemek istediğiniz tutarı yazdıktan sonra, Bitcoin Alın butonuna basın. Bitcoin fiyatını, ödeyeceğiniz toplam tutarı ve satın alabileceğiniz Bitcoin miktarını kontrol edebileceğiniz bir onay kutusu ekrana gelecektir. Onay kutusunda yer alan Bitcoin Al butonuna tıkladığınızda, satın alma işleminiz tamamlanacaktır.

🎉 Tebrikler! Kolayca Bitcoin satın aldınız.


BtcTurk | PRO'da Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alabilmek için bir BtcTurk hesabına sahip olmalısınız. Eğer BtcTurk hesabınız yoksa, BtcTurk | PRO ana sayfasında Yeni Üyelik butonuna tıklayarak kısa sürede BtcTurk'e üye olabilirsiniz.

Geçerli bir BtcTurk hesabınız varsa BtcTurk | PRO anasayfasındaki Üye Girişi butonuna tıklayarak giriş yapmalısınız. BtcTurk web sitesi, BtcTurk mobil uygulaması veya BtcTurk | PRO mobil uygulaması üzerinden yeni üyelik oluşturduysanız, aynı üyelik bilgileri ile BtcTurk | PRO’yu kullanabilirsiniz.

2 Aşamalı Doğrulama Kodu’nu girdikten sonra tüm Basit Al - Sat ekranına yönlendirileceksiniz.

İşlemlerinize Basit Al - Sat ekranından devam edebilir veya Gelişmiş Al - Sat ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra, Türkiye’deki herhangi bir bankada, adınıza açılmış bir vadesiz Türk Lirası hesabından veya BDDK lisanslı ödeme kuruluşu Papara’dan, BtcTurk hesabına 10 TRY ve üzeri para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Yatır > Havale/EFT sayfasından ulaşabileceğiniz Akbank, Denizbank Fibabanka, Vakıfbank veya Ziraat Bankası hesaplarımıza, bu bankalardaki hesaplarınızdan havale ile 7/24 Türk Lirası yatırabilirsiniz. Türkiye’deki diğer bankalardan, hafta içi 16.45’e kadar Akbank, Fibabanka, Denizbank ve Ziraat Bankası hesaplarımıza EFT ile Türk Lirası transfer edebilirsiniz. Geçerli havale ve EFT ile para transferleri, kısa süre içerisinde BtcTurk hesabınızdaki TL bakiyenize eklenecektir.

Yatır > Papara sayfasını kullanarak Papara cüzdanınızdaki e-paranızı, BtcTurk hesabınıza 7/24 transfer edebilirsiniz. Papara transferleri anlık olarak gerçekleşmektedir.

Türk Lirası transferiniz BtcTurk hesabınıza aktarıldıktan sonra Basit Al - Sat veya Gelişmiş Al - Sat ekranlarından Bitcoin alabilirsiniz.


Basit Al - Sat Ekranında Bitcoin Nasıl Alınır?

Basit Al - Sat ekranında iki farklı emir tipi ile işlem yapabilirsiniz. Alım yapmak istediğiniz zaman dilimindeki en iyi satış fiyatından Bitcoin alabilmek için Piyasa emir tipini kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz tutarı girdikten sonra Bitcoin Al butonuna tıkladığınızda işlem onay ekranı açılacaktır. Ödeyeceğiniz tutar ve komisyonu kontrol ederek işlemi onayladığınızda takas işlemi gerçekleştirilecek ve Bitcoin, bakiyenize eklenecektir.

🎉 Tebrikler! Başarıyla Bitcoin aldınız.

Limit emir seçeneği ile Bitcoin alabilmek için, "Almak istediğiniz fiyat" kutusuna, Bitcoin almak istediğiniz fiyatı ve "Almak istediğiniz miktar" kutusuna da almak istediğiniz Bitcoin miktarını girdikten sonra Bitcoin Al butonuna basın. İşlem onay ekranında, fiyat, miktar, komisyon ve toplam tutar değerlerini kontrol ederek işlemi onayladığınızda, emriniz iletilecektir. Emriniz iletildikten sonra, en iyi satış fiyatıyla kısmen ya da tamamen eşleşebilir veya, emir defterine açık emir olarak eklenebilir. Limit emrinizin gerçekleşebilmesi için aynı veya daha düşük fiyattan satış emri verilmesini beklemelisiniz. Limit emriniz, emir verdiğiniz Bitcoin miktarını karşılayan bir satış emri ile eşleşirse, işlem karşılığında aldığınız Bitcoin, bakiyenize eklenecektir.


Gelişmiş Al - Sat Ekranında Bitcoin Nasıl Alınır?

Gelişmiş Al - Sat ekranında üç farklı emir tipi ile işlem yapabilirsiniz: Piyasa, Limit, Stop

Piyasa emir tipini kullanarak, Bitcoin almak istediğiniz zaman dilimindeki en iyi satış fiyatından Bitcoin alabilirsiniz. Almak istediğiniz tutarı girdikten sonra Bitcoin Al butonuna tıkladığınızda işlem onay ekranı açılacaktır. Ödeyeceğiniz tutar ve komisyonu kontrol ederek işlemi onayladığınızda takas işlemi gerçekleştirilecek ve işlem karşılığında aldığınız Bitcoin, bakiyenize eklenecektir.

🎉 Tebrikler! Başarıyla Bitcoin aldınız.

Limit emir seçeneği ile Bitcoin alabilmek için, “Almak istediğiniz fiyat” kutusuna, Bitcoin almak istediğiniz fiyatı ve “Almak istediğiniz miktar” kutusuna da almak istediğiniz Bitcoin miktarını girdikten sonra Bitcoin Al butonuna basın. İşlem onay ekranında, fiyat, miktar, komisyon ve toplam tutar değerlerini kontrol ederek işlemi onayladığınızda, emriniz iletilecektir. Emriniz iletildikten sonra, emir fiyatına ve emir miktarına göre en iyi satış fiyatıyla kısmen ya da tamamen eşleşebilir veya emir defterine açık emir olarak eklenebilir. Limit emrinizin gerçekleşebilmesi için aynı veya daha düşük fiyattan satış emri verilmesini beklemelisiniz. Limit emriniz, emir verdiğiniz Bitcoin miktarını karşılayan bir satış emri ile kısmen veya tamamen eşleşirse, eşleşen kısım Bitcoin bakiyenize eklenecektir.

Stop emir seçeneği ile alış emrinizin emir defterine ekleneceği fiyatı da belirleyebilirsiniz. Bitcoin, sizin belirlediğiniz seviyeye ulaştığında, yine kendi belirleyeceğiniz fiyattan alış emri vermek için, “Tetikleme fiyatı” kutusuna, Bitcoin fiyatının ulaşacağı değeri, “Almak istediğiniz fiyat” kutusuna, Bitcoin almak istediğiniz fiyatı ve “Almak istediğiniz miktar” kutusuna da almak istediğiniz Bitcoin miktarını girin. Bitcoin fiyatı, belirlediğiniz fiyata ulaştığında, o anki en iyi satış fiyatından Bitcoin almak istiyorsanız, tetikleme fiyatı kutusundaki Piyasa seçeneğini seçebilirsiniz. Stop piyasa emri ile emir verdiğiniz, Bitcoin sizin belirlediğiniz fiyata ulaştığında, o anki piyasa fiyatından alım işlemi gerçekleşecektir.

Stop Limit veya Stop Piyasa emrinizi iletmek için Bitcoin Al butonuna basın. İşlem onay ekranındaki değerleri kontrol ederek işlemi onayladığınızda, emriniz iletilecektir. Emriniz iletildikten sonra, Bitcoin fiyatı, belirlediğiniz tetikleme fiyatına ulaşana kadar açık emir olarak bekleyecektir. Bitcoin fiyatı, tetikleme fiyatına ulaştığında veya tetikleme fiyatını aştığında, Stop Limit emriniz, belirlediğiniz alış fiyatı ile emir defterine eklenir.

Emriniz, belirlediğiniz alış fiyatına ve emir miktarına göre, en iyi satış fiyatıyla kısmen ya da tamamen eşleşebilir veya eşleşmeden emir defterine açık emir olarak bekleyebilir. Limit emrinizin gerçekleşebilmesi için aynı veya daha düşük fiyattan satış emri verilmesini beklemelisiniz. Stop Limit emriniz, Limit emir olarak emir defterine eklendikten sonra, emir verdiğiniz Bitcoin miktarını karşılayan bir satış emri ile kısmen ya da tamamen eşleşirse, eşleşen kısım, Bitcoin bakiyenize eklenecektir. Stop Piyasa emirler ise, Bitcoin tetikleme fiyatına ulaştığında, en iyi satış fiyatıyla eşleşir ve takas işlemi tamamlanarak, Bitcoin, bakiyenize eklenir.


BtcTurk'e üye olduktan sonra banka hesabınızdan Türk Lirası transfer ederek Bitcoin alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.