Bitcoin Dominance Nedir?

Kriptopara ekosisteminde dominans kavramı; bir kriptoparanın piyasa değerinin, genel kriptopara piyasasının değerine oranlanlamasını ifade eder. Bitcoin dominansı ise Bitcoin’in piyasa değerinin, tüm kriptopara piyasasının genel değerine oranlayarak hesaplanmaktadır. Bu yazıda Bitcoin dominance nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bitcoin Dominance (Dominasyon) Nedir?

Bitcoin, ilk üretimin gerçekleştiği 2009 yılından beri kriptopara piyasasının en büyük aktörü konumundadır. Piyasada çok fazla kriptopara birimi olmasına rağmen hiçbir kriptopara, piyasa hakimiyeti bakımından Bitcoin’in önüne geçmeyi başaramamıştır. Bitcoin Piyasa Hakimiyeti veya Bitcoin Dominance, Bitcoin'in sahip olduğu piyasa değerinin kriptopara piyasasının genel değerine oranını ifade eden bir veridir.

Geçmiş veriler incelendiğinde, 2013 senesinde yüzde 96'nın üzerinde olan Bitcoin hakimiyetinin 2018 yılında yüzde 32'ye kadar gerilediği görülmektedir. Bu büyük gerilemenin altında, Ethereum başta olmak üzere diğer kriptopara birimlerinin işlem hacimlerinin artması yatmaktadır.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin fiyatındaki yükselişlerin daha çok kullanıcı çekerek işlem hacmini artırması ve buna bağlı olarak da diğer kriptoparalardan daha fazla talep görmesi, Bitcoin Piyasa Hakimiyeti'nin yükselmesinin temel nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. Kriptopara piyasasının çok büyük oranda Bitcoin tarafından yönlendirildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bitcoin baskınlığının artmasına yol açan talep artışı, kullanıcıların düşük hacimli ve nispeten daha riskli kriptopara birimlerinden ayrılarak Bitcoin’e geçmelerinin de bir işareti olabilir.

İlk kriptopara olması Bitcoin'in kriptopara sektörüne yön vermesini sağlamaktadır. Piyasadaki kriptopara sayısı çok fazla olmasına rağmen henüz Bitcoin'in piyasadaki ağırlığı ile rekabet edebilecek bir kriptopara ortaya çıkmamıştır.

Bitcoin Piyasa Hakimiyetinin Değişim Süreci

Bitcoin baskınlığının veri sağlayıcılar aracılığıyla kaydedilmeye başlandığı 2013 senesinden bu yana, Bitcoin piyasa hakimiyeti oranının sık sık değiştiği gözlemlenmektedir. 2013 yılında yüzde 96'nın üzerinde baskınlığa sahip olan Bitcoin, Aralık 2014'e kadar piyasadaki hakimiyetini yüzde 80'in üzerinde tutmayı başarmıştır. Ripple (XRP)'nin piyasadaki hakimiyeti kısa bir süre %13 üzerine çıksa da Bitcoin'in hakimiyeti 2017 yılına kadar %90'a yakın seyretmiştir.

Ethereum’un iyice popüler hale geldiği 2017'de, Bitcoin hakimiyeti en sert düşüşü yaşamıştır. Ocak ayında yüzde 86 olan oran, altı ay içerisinde yüzde 37'ye düşerek Bitcoin tarihinin en düşük hakimiyet oranlarından birinin görülmesine sebep olmuştur. 19 Haziran 2016 tarihinde Ethereum'un piyasa hakimiyeti yüzde 32, Bitcoin’in hakimiyet oranı ise yüzde 37'ydi. Otoriteler, Bitcoin'in, Ağustos 2017'de gerçekleşecek Bitcoin Cash çatallanmasının ardından piyasa hakimiyetinde önemli kayıplar yaşayacağını öne sürmüş olsa da beklenen gerçekleşmemiştir.

Bitcoin Dominance Yükselirse Ne Olur?

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yükseldiğinde diğer kriptoparaların değerlerinde düşüşler gerçekleşir. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yükselmesinin sebebi, kullanıcıların diğer kriptoparalardan Bitcoin’e yönelmesinden kaynaklanmaktadır. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yüksek olduğu dönemlerde Bitcoin’in fiyatındaki değişimler tüm kriptoparaları etkilemektedir. Bitcoin piyasa hakimiyetinin yüksek olduğu bir dönemde Bitcoin’in fiyatı düştüğünde, diğer kriptoparalarda aşağı yönlü ciddi fiyat hareketleri gerçekleşebilmektedir. Piyasadaki Bitcoin hakimiyeti sebebiyle Bitcoin’de yaşanacak aşağı yönlü fiyat hareketleri, diğer kriptoparalardaki düşüşün derinliğini artıracaktır.

Bitcoin Dominance Düşerse Ne Olur?

Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşmesi, kullanıcıların Bitcoin dışındaki diğer kriptoparalara yönelmesinden kaynaklanmaktadır. Bitcoin piyasa hakimiyetinin düşük olduğu dönemlerde Bitcoin’in fiyatında yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşmesi durumunda, Bitcoin dışındaki diğer kriptoparalarda yukarı yönlü ciddi fiyat hareketleri görülebilir. Bu durumun temel sebebi kullanıcıların Bitcoin dışındaki diğer kriptoparalara yönelmesinden kaynaklanır.

Bitcoin Dominance Değişimlerinin Piyasaya Etkileri

Piyasadaki diğer kriptopara birimlerinin öne çıktığı, daha popüler olduğu dönemlerde Bitcoin'in piyasa hakimiyetinde sert düşüşler görülebilmektedir. Alternatif kriptoparaların (altcoin) işlem hacimlerinin arttığı, Bitcoin'in nispeten daha az alınıp satıldığı dönemler "alt season" olarak adlandırılmaktadır. Piyasa hakimiyeti verisi, kullanıcıların alım satım stratejilerini belirlemeleri için tek başına yeterli olmasa da piyasanın seyri ile ilgili fikir verebilmektedir. Bitcoin piyasa hakimiyeti verisi %60'ın altında düştüğü dönemlerde, diğer kriptoparaların hacimlerindeki artışın, kriptopara fiyatlarına olumlu yansıdığı gözlemlenmektedir.

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat