Bitcoin Blok Ödülü Nedir?

Madencilik donanımı kullanarak Bitcoin transferlerini doğrulayan Bitcoin madencilerinin eforlarının karşılığı olarak aldıkları blok ödülü ve blok ödülü yarılanması kriptopara dünyasının takip ettiği önemli gelişmelerden biridir. Bu makalemizde Bitcoin Blok Ödülü’nün tüm detaylarına yakından bakalım.

Blokzincirini Oluşturan Bloklar ve Madencilik

Blokzinciri, verilerin bloklar halinde, değiştirilemez şekilde saklandığı ve devamlı olarak büyüyen merkeziyetsiz bir veritabanıdır. Blokzincirini oluşturan bloklar ağda gerçekleştirilen transferlere ait işlem ve onay kayıtlarının hem şifrelenmiş hem de açık olarak tutulduğu veri kümeleridir. Bitcoin blokzincirinde her bir blok yaklaşık 1 MB boyutundadır. Bu blokların kendinden önceki blok ile, o bloğun da bir parçasını içerecek şekilde bağlanması yani bir zincir yaratması blokzinciri terimini ortaya çıkarmıştır.

3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto Bitcoin blokzincirinin ilk bloğu olan Başlangıç Bloku’nu (Genesis Block) oluşturmuştur. Bu başlangıç bloğu blokzincirini oluşturacak sonraki blokların bağlanabilmesi için bir sıfır noktası yaratmıştır. Bu nedenle “Blok 0” olarak da tanımlanır.

Bitcoin bloklarının, cihazların işlemci gücü kullanılarak doğrulanması ve zincire eklenmesi sürecine Bitcoin madenciliği adı verilir. Bitcoin madencileri ise bu cihazları işleterek Bitcoin üretimi yapan kişilerdir. Bitcoin madencilerinin, donanım edinme, işletme, elektrik ve benzeri giderleri oldukça yüksektir. Bitcoin ağı, işlemlerin kesintisiz olarak doğrulanması sağlamak ve madencileri teşvik etmek için blok ödülü sunar. Bir Bitcoin bloğunu onaylayan ilk madenci, blokta yer alan transfer işlemleri için ödenen transfer ücretlerini ve blok ödülünü kazanır. Madenciler, ilk onayladıkları her bloktan kazanç elde ederler ancak, bloklardan elde edilen gelirler değişkenlik gösterir.

Blok Ödülü ve Blok Ödülü Yarılanması (Halving)

Başlangıç Bloku, blokzincirinin oluşturulmuş ilk bloku olması sebebiyle önceki blok bilgileri barındırmayan tek bloktur. Başlangıç Blokunda blok ödülü olarak 50 Bitcoin üretilmiştir. Fakat bu ödül, Satoshi Nakamoto tarafından harcanamaz, taşınamaz şekilde üretilmiştir. Bitcoin blok ödülü, blokzinciri ağında başarıyla işledikleri her blok için kriptopara madencilerine ödül olarak verilen yeni Bitcoin’leri tanımlamak için kullanılır. Başlangıçtaki blok ödülü 28 kasım 2012’de 25 BTC’ye, 9 temmuz 2016’da 12,5 BTC’ye ve 11 Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile de 6.25 BTC’ye düşmüştür.

Satoshi Nakamoto, toplam Bitcoin üretimini 21 milyon ile sınırlandırmıştır. Bu durum Bitcoin'in arzını sınırlı tutar. 21 milyon Bitcoin üretildiğinde arz duracaktır. Üretimin her dört yılda bir yarı yarıya azalmasına bağlı olarak 2140 yılına kadar tüm Bitcoin'lerin üretileceği öngörülmektedir. Bitcoin arzı tamamlandıktan sonra madenciler sadece bloklarda yer alan transfer ücretlerini almaya hak kazanacaktır.

Her 10 dakikada bir gerçekleşen yeni Bitcoin üretiminin, belirli dönemlerde yarı yarıya azalması Blok Ödülü Yarılanması (Halving) olarak tanımlanır. Ödül yarılanması 210.000 blokta bir tekrarlanır ve yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir.

Blok yarılanması Satoshi Nakamoto tarafından enflasyonu dengelemek için tasarlanmıştır. Blok yarılanması sayesinde üretilen Bitcoin miktarı azalmaktadır. Ödül yarılanması, Bitcoin ağının merkeziyetsiz yapısı sayesinde herhangi bir müzakere, bir ülke yönetimi veya merkezi otorite kararı olmadan kişi ve kuruluşlardan bağımsız şekilde gerçekleşmektedir.


Biliyor musunuz?

BtcTurk’e üye olarak BtcTurk web sitesi veya mobil uygulaması ile kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

📲  iOS Appstore'dan indir
📲  Android Google Play'den indir

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat