Atomic Swap (Atomik Takas) Nedir?

Geleneksel finans sisteminde takas (swap); iki tarafın, belirli bir süre esas alınarak varlıklarını değiş tokuş yapmasını tanımlamaktadır. Atomic Swap ise farklı blokzincirlerinde bulunan kriptoparaların birbirleriyle takas edilmesini sağlayan teknolojiyi ifade eder. Bu yazıda Atomic Swap nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Atomic Swap (Atomik Takas) Nedir?

Atomic Swap, farklı blokzincirleri arasında gerçekleştirilen takas işlemleridir. Farklı blokzincirlerinde yer alan kriptoparaların, arada herhangi bir aracı olmadan birbirleriyle takas edilebilmesine olanak sağlayan teknolojidir. Atomic Swap gerçekleştirilirken merkezi bir aracı sistemine ihtiyaç duyulmaz. İşlemler, çoklu imzalı cüzdanlar ve akıllı kontratlar aracılığıyla alıcı ve göndericinin onaylarıyla gerçekleştirilir.

Atomic Swap Nasıl Çalışır?

Atomic Swap, iki farklı kriptopara arasındaki takas işleminin blokzinciri üzerinden gerçekleştirilmesini sağlar. Atomic Swap süreci, iki tarafın karşılıklı olarak önceden tanımlanmış tüm koşulları yerine getirmesi ile gerçekleşir. Bu süreç içerisinde üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulmamaktadır. Atomic Swap'ta tüm işlemler blokzinciri aracılığıyla akıllı kontratlar ile gerçekleştirilir.

Her Kriptopara Atomic Swap’ı Destekler mi?

İki kriptopara arasında Atomic Swap'ın gerçekleştirilebilmesi için bazı şartlar sağlanmalıdır. Gerçekleştirilecek Atomic Swap'te yer alan iki kriptoparanın, aynı hashing algoritmasını paylaşması gerekmektedir. Zincir dışı (off-chain) Atomik Takas yapılacak kriptoparalar, Lightning Network benzeri ödeme kanallarını kullanırlar.


BtcTurk | PRO'ya üye olarak Bitcoin ve kriptoparaları profesyonelce alıp satabilirsiniz.

BtcTurk | PRO mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

📲 iOS Appstore
📲 Android Google Play
📲 Huawei AppGallery

BtcTurk Mobil Kolayca Bitcoin Al Sat